Diyete ilave edilen farklı toksin bağlayıcıların bıldırcınların besi performansı ve karkas verimine etkisi
Effect on carcas yield and fattening performance of supplemented toxin binder in diet in japanase quails
  1. Tez No: 197732
  2. Yazar: İBRAHİM AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
DİYETE İLAVE EDİLEN FARKLI TOKSİN BAĞLAYICILARIN BILDIRCINLARIN BESİPERFORMANSI VE KARKAS VERİMİNE ETKİSİİbrahim AKSOYÖZETBu araştırma diyete ilave edilen üç farklı toksin bağlayıcının bıldırcınların canlıağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve karkas verimiüzerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır.Deneme üç farklı toksin bağlayıcı grubu [Mycofix Select (I), Mycofix Plus (II)ve Toxifix (III)] ve kontrol grubu (IV) olarak dört grup halinde ve üç tekerrürlü olarakplanlanmıştır. Toplam 120 adet bıldırcın kullanılmış ve her bir grupta 30' ar hayvanbarındırılmıştır. Deneme altı hafta süreyle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
EFFECT ON CARCAS YIELD and FATTENING PERFORMANCE OFSUPPLEMENTED TOXIN BINDER in DIET in JAPANASE QUAILSİbrahim AKSOYSUMMARYThis study was conducted to determine the effects on live weight, live weightgain, feed consumption, feed conversion ratio and carcass yield of 3 toxin binderssupplemented into diet in Japanese quails.The experimental design included control group with three different toxinbinders groups summed to four groups with three replications in each correspondinggroup. Total of 120 Japanese quails with 30 birds in each group were used.