Yağ içeriği ayarlanmış sütlerden ekzopolisakkarit üreten kültürlerle üretilen stirred yoğurtların bazı özellikleri
Some properties of stirred type yoghurts made from milk with adjusted fat content and added with exopolysaccharides-producing starter cultures
- Tez No: 197740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU BUKET GÜLER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada eksopolisakkarit (EPS) üreten viskoz kültürler kullanılarakdüşük yağ içeriğine sahip inek sütlerinden stirred tip yoğurt üretim olanaklarıaraştırılmıştır. Bu amaçla viskoz özellik göstermeyen klasik yoğurt kültürü (A)ve ikifarklı tipteki viskoz kültürler (B ve C) ile yağ oranı % 3.0, % 1.5 ve % 0.5'eayarlanmış sütlerden 9 farklı yoğurt örneği üretilmiştir. İki tekerrürlü olarak yapılanüretimde elde edilen yoğurt örneklerinde pH, titrasyon asitliği, asetaldehit düzeyi,serum ayrılması, viskozite, Streptococcus salivarius subsp. thermophilus veLactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus sayıları gibi analizler ve aroma, tekstür,görünüm gibi duyusal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nine different stirred type yogurts were manufactured from cow?smilk, in which fat content was standardized to 3, 1.5 and 0.5%, by using nonexopolysaccharide (EPS) producing (EPS-) and EPS-producing (EPS+) strains ofyoghurt bacteria. The milks, used in the manufacture were divided into three bathcesand their fat contents were standardized to 3%, 1.5% and 0.5%. Each batch was alsodivided into three groups and the first group was inoculated with the EPS- strains, thesecond and third groups were inoculated with different EPS-producing cultures. Inthe yogurt samples pH, titratable acidity, whey separation, viscosity andacetaldehyde were determined, Streptococcus thermophilus and Lactobacillusdelbrueckii subsp. bulgaricus counts and all sensory analysis were evaluated at 1., 7.,14. and 21. days of storage.