The design and development of a data warehouse using sales database and requirements of a retail group
Bir retail grubunun ihiyaçları ve satış veritabanı kullanılarak veri ambarı tasarımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 197748
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Adı-Soyadı: Işıl GÜRATANOkul: İzmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Bilgisayar MühendisliğiProgramı: Bilgisayar Yazılımı (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Bir Retail Grubunun İhtiyaçlarını ve Satış Veritabanı KullanılarakVeri Ambarı Tasarımı ve GeliştirilmesiÖZETYıllardır iş hayatında pek çok organizasyon kendi aktiviteleri ile ilgili kayıtlarınıgeniş veri tabanlarında saklar, düzenler ve günceller. Yıllar geçtikçe işletmelerinsistemlerinde devasa boyutlarda veri toplanır. Sistem büyüdükçe, bu hızlı ilerleme toplananverilerin anlaşılması ve analiz edilmesinde birtakım problemlerin ortaya çıkmasına sebepolur. Öte yandan firmalar ayakta kalmalarını sağlayan planlama, tahminleme, yönetim gibikritik fonksiyonların yürütülmesi için bu verileri doğru bir şekilde analiz edip, değerlibilgiler elde etmeye ihtiyaç duyarlar. Yukarıda bahsedilen bu zorluklar teknolojiuzmanlarını karar verme mekanizmalarında görev yapan, genellikle teknik bilgisi olmayankişilere yardımcı olması amacıyla yeni çareler bulmaya zorlamıştır. Son yıllarda veriambarı kavramı kompleks karar destek sistemlerinin yeni bir tipi olarak karşımıza çıkmayabaşlamıştır. Basit olarak, veri ambarı stratejik kararların alınmasında kullanıcılarıdestekleyen verilerin tutulduğu bir veri havuzu olarak tanımlanabilir. Bu veriler kullanımıkolay olacak, çok iyi raporlama performansı sağlayacak şekilde organize edilir.Bu çalışmanın konusu bir perakendeci firmasının ihtiyaçları ve satış veri tabanıkullanılarak bir veri ambarı tasarlayıp, geliştirmektir. Öncelikle veri ambarı ve veri ambarıişlemlerinin adımları tanımlanmakta, ardından uygulama kısmı anlatılmaktadır. Bu tezekonu olan veri ambarı uygulaması yurt çapında dağıtım ağına sahip, gıda sektöründeki,yaklaşık 600 çalışanı olan, orta ölçekli bir firmada yapılmıştır. Firmanın Satış SahaOrganizasyonu tarafından toplanan veriler kullanılarak Satış ve İnsan KaynaklarıBölümlerine destek olması amacıyla veri ambarı tasarımı gerçekleştirilmiştir.Veri ambarının oluşturulmasının ana amacı, saha organizasyonunda görevlikişilerin çalışmalarının satış şefleri tarafından kontrolünün yapılabilmesini sağlamak veİnsan Kaynakları Bölümünün hazırlayacağı performans değerlendirme sistemi için tutarlıve doğru verilerin toplanmasını sağlamaktır. Bu veriler satış bölümü tarafından firmanınsatış politikası belirlenirken de kullanılacaktır. Proje gerçekleştirilirken veri transfer veanaliz araçlarını da içinde bulunduran güçlü ve kolay kullanım imkanı sunan MS SQLServer 2000 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Işıl GÜRATANName:İzmir Institute of TechnologySchool:Computer EngineeringDepartment:Computer Software (Master)Major:The Design and Development of a Data Warehouse Using SalesTitle of Thesis:Database and Requirements of a Retail GroupABSTRACTIn the business world, many organizations store, organize and update their recordsof activities in large databases. As years pass, huge amount of data is gathered within thesystems of the companies. As the system grows fast, some problems in the comprehensionand analysis of the data collected occur. On the other hand, companies should analyze theaccumulated data accurately and get information from them in order to carry out somecrucial functions critical to the survival of the company such as planning, forecasting andmanaging. The difficulties mentioned above have compelled the technology experts to findnew solutions to assist the people taking part in the decision process and lacking intechnical knowledge. In the recent years, the concept of data warehouse has begun toappear as a new type of complex decision support systems. A data warehouse can simplybe defined as a pool of data that supports users in making strategic decisions. These dataare organized in a way that will present easy use and excellent reporting performance.The subject of this study is to design and develop a data warehouse using thenecessities and sales database of a retailer company. Firstly, data warehouse and the stepsof data warehouse processes are defined, and then applied part is explained. The datawarehouse application constituting the subject of this thesis is carried out in a middle-scalecompany that is in the food sector and has a nation-wide distribution net. This companyhas approximately 600 employees. In this study, a data warehouse has been designed inorder to support the Sales and Human Resources Departments by using the data collectedby Sales Field Organization of the company.The main objective of creating a data warehouse is to enable a better control of theSales Representatives working in the Sales Field Organization by Sales Managers andprovide the gathering of consistent and accurate data that will be used by HumanResources Department while preparing a performance measurement system. These datawill also be used by the Sales Department while determining a sales policy for thecompany. In this study, powerful and easy-to-use MS SQL Server 2000 that includes datatransformation and analysis tools is used.