An evaluation of interventions in architectural conservation: New exterior additions to historic buildings
Mimari korumada müdahalelerin bir değerlendirmesi: Tarihi yapıların dışına yapılan yeni ekler
- Tez No: 197757
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAŞAK İPEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Adı-Soyadı: Hülya YÜCEEROkul: İzmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: MimarlıkProgramı: Mimarlık (Doktora)Tez Başlığı: Mimari Korumada Müdahalelerin Bir Değerlendirmesi: TarihiYapılara Yeni EklerÖZETTarihi yapıların günümüz yaşam koşullarına uygun hale getirilmesi sırasındamevcut durumlarındaki fiziksel, işlevsel eskime ve/veya ekonomik nedenlerle çeşitlimüdahaleler yapılması gerekmektedir. Yapılacak müdahalenin çerçevesi,Türkiye'nin de imzası bulunan korumayla ilgili uluslar arası sözleşme ve tüzükleredayanan ulusal kanunlarla belirlenmiş olsa da, tasarımcının yaklaşımı yapınınrestorasyon sonrası durumunu belirleyecek kriterlerden biri olarak görülmektedir.Dolayısıyla benzer müdahale biçimleri yorumla birlikte çeşitlenmektedir.Mimari korumanın tartışmalı konularından biri olarak ele aldığımızmüdahaleler, bugün olduğu gibi geçmişte de ait oldukları kültürlerce önemli sayılanmimari eserlerin sağlamlaştırılması, kullanım amaç ve hacimlerinin genişletilmesigerektiğinde söz konusu olmuştur. Günümüz koşullarına göre korunması gereken buonarılmış tarihi yapıların çoğu farklı devirlere ait müdahaleleri içermektedir.Yapının korumaya değer niteliklerini belirlerken bu müdahalelerin dedeğerlendirilmesi ve ortadan kaldırılmaması gerektiği tüzüklerde ifade edilmiştir.Konunun bu boyutu yapılacak çağdaş müdahalenin de gelecekte tarihi yapının bellibir dönemine ait değeri olarak korunacağını göstermektedir.Müdahalelerin kapsamı basit onarımdan yeniden yapmaya kadar geniş birçerçeveyi içerdiğinden, konuyu sınırlandırma ihtiyacı duyulmuştur. Bu çalışmadatarihi yapılara yeni dış ekler, majör müdahaleler olarak ele alınmıştır. Buradaamaçladığımız yapıların özgün niteliklerinin yansıtılmasında, müdahale öncesi vesonrasındaki mimari ifade ediş biçiminin koruma ilkeleri açısından tutarlılığınısaptamaktır. Amaç, mimara koruyacağı yapıya ne tür müdahale ile yaklaşacağınıbelirlemek değil, yapacağı müdahale öncesi yaklaşımında ölçüt olabilecek kriterlerivarolan örneklerin eleştirilerinden çıkartabilmektir. Örnek yapılar İzmir'denseçilmiştir. Ayrıca problem olarak tanımlanan konuya, yani mimari korumadaçağdaş müdahalelere, kamuoyunda da tartışmaları yapılan pek çok örneğinbulunduğu İzmir'e ait yapılardan bakarak farklı bir yaklaşım getirileceği dedüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Name: Hülya YÜCEERSchool: İzmir Institute of TechnologyDepartment: ArchitectureMajor: Architecture (Phd)Title of Thesis: An Evaluation of Interventions in Architectural Conservation:New Exterior Additions to Historic Buildings.ABSTRACTDue to the physical, functional and/or economic reasons, historical buildingsrequire interventions while adapting them to the contemporary conditions. Although,national laws based on the international charters and congresses signed also byTurkey have determined the frame of these interventions, the approach of thearchitect is still one of the basic criteria directing the state of a building afterrestoration. Thus, together with the interpretation of architect the type ofintervention varies.As needed today, interventions, a subject for one of the discussions inconservation, were applied by the past cultures when the consolidation, change infunctions and enlargement of spaces was required for the important architecturalproperty belonging to their own culture. Most of these historical buildings, whichhave to be protected according to the contemporary conditions, contain interventionsdue to restorations in several periods. These interventions are defined as the qualitiesto be evaluated and to be protected in the conservation process of the historicbuilding. Thus, the contemporary intervention will also be respected as one of thequalities belonging to one of the periods of the building in later restorations.As the scope of interventions may vary from simple repair to reconstruction, itis necessary to limit the subject. In this study, new exterior additions to historicbuildings are focused as major interventions to the historic buildings. What is aimedin this study is to determine the consistency of architectural expression in thepreservation of original qualities, before and after interventions according to theprinciples of conservation. The aim is not to direct the architect for the type ofintervention, but to derive the criteria which will form a base in his approach for theconservation of the historic building, through the evaluation of example buildingsfrom İzmir. It is also expected that the evaluation of the examples in İzmir as subjectsfor several discussions held in the media, will offer a different attitude for thesediscussions.