4734 sayılı KİK ve 4735 sayılı KİSK çerçevesinde, yapım işlerinde, sözleme aşamasına kadar geçen sürede karşılaşılan sorunlar, belirsizlikler ve uygulama
Public Procurement Law code 4734 and Law on Public Procurement Contracts code 4735 research on the problems, uncertanities and application differences
  1. Tez No: 198190
  2. Yazar: ENGİN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ivÖZETUluslar arası gelişmelere uygun olarak, ihale mevzuatının Avrupa Birliğinormlarına uyumlu hale getirilmesi amacını taşıyan ve bir bütün olarak 01.01.2003tarihinde yürürlüğe giren 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 Sayılı Kamu İhaleSözleşmeleri Kanunu, Kamu ihale mevzuatımızda köklü değişikliklere sebep olmuştur.Yeni ihale sisteminde yapılan kamu ihaleleri ile ihale sonu imzalanansözleşmelere ilişkin düzenlemeler ayrı kanunlar halinde yürürlüğe konulmuştur.Bununla birlikte daha önce 2886 sayılı Kanuna tabi olan kuruluşlar ?satım, kirayaverme, trampa ? işlerini eskiden olduğu gibi yine 2886 sayılı Kanunla yürütülecektir.Bu tezde; 4734 sayılı KİK ve 4735 sayılı KİSK çerçevesinde yapım işlerindesözleme aşamasına kadar geçen sürede karşılaşılan sorunlar, belirsizlikler ve uygulamafarklılıkları İnşaat Mühendisliği açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYFavoring on international developments, The Turkish Procurement Law shouldbe compatible with EU norms. Aiming this, a new set of regulations was issued on thedate of 01.01.2003, named as PUBLIC PROCUREMENT LAW CODE 4734 ANDLAW ON PUBLIC PROCUREMENT CONTRACTS CODE 4735. This new set ofregulations has caused a fundamental change in the whole Turkish Procurement System.The alterations regarding to The Public Procurements based on the new PublicProcurement Regulations and Signing the Post-Procurement Contract, were issued asseperate laws. In addition to this the companies previosly subjected to CODE 2886, willstill be performing their ?sale, rent, barter/exchange? works, under CODE 2886.In this thesis; the problems, uncertanities, and application differencesencountered until the contract signing phase, were analysed under KIK CODE 4734 andKISK CODE 4735 FRAME from Civil Engineering point of view.