Modelling of the effect of centrifugal forces on bearings in planetary gear mechanism of a yarn twisting machine
Merkezkaç kuvvetlerin bir iplik büküm makinesindeki uydusal mekanizmasının rulmanlarına olan etkisinin modellenmesi
- Tez No: 198311
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ADLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETMODELLING OF THE EFFECT OF CENTRIFUGAL FORCESON BEARINGS IN PLANETARY GEAR MECHANISM OF AYARN TWISTING MACHINEPlanet dişli mekanizmaları güç iletimi sistemleri arasında en yaygınolanlarından birisidir. Otomobillerin modern otomatik vites sistemlerinden robotiktekullanılan servomotorların hız düşürücü mekanizmalarına kadar varan geniş birkullanım alanları vardır. Planet dişli mekanizmaları için bir yeni kullanım alanı datekstil endüstrisi için geliştirilmiş olan yeni nesil bir iplik büküm makinesidir. Ancakuydusal yörüngede çalışan rulmanların arızalanmasından dolayı, bu mekanizmanınmakine üzerindeki ömrü uzun olamamaktadır.Bu tezin amacı bu mekanizmanın rulmanlardan kaynaklanan arıza sebepleriniaraştırmak ve merkezkaç kuvvetlerin bilyalı rulmanlar üzerindeki etkileriniincelemektir. Bu çalışmada elde edilen deneysel sonuçlar teorik çalışmalar veliteratürdeki bilgilerle uyumlu sonuçlar vermiştir.Merkezkaç kuvvetin rulmanların bilyalarına olan etkisinin, rulmanların içbileziğinin dış bileziğine göre olan yer değiştirmesini arttırdığı sonucuna varılmıştır.Buna ek olarak merkezkaç kuvvetin rulmanların kafesine olan etkisinin dahadetaylı çalışılması gerekmektedir.AĞUSTOS, 2005 KAMİL KAAN KARAGÖZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMODELLING OF THE EFFECT OF CENTRIFUGAL FORCESON BEARINGS IN PLANETARY GEAR MECHANISM OF AYARN TWISTING MACHINEOne of the most common power transmission systems is the planetary gearmechanism. It is used in a very wide range of applications from modern automatictransmission systems of automobiles to speed reduction mechanisms in servomotorsused in robotics. One new application field for the planetary gear mechanisms is anew generation yarn-twisting machine for the textile industry. But the life of themechanism on this machine is not satisfactory due to the failure of the bearings,which operate planetary.The purpose of this thesis is to investigate the reasons of failure of this systembecause of the bearings and to understand the effects of centrifugal forces on ballbearings. In this study the experimental work agree with the theoretical work and thedata available in literature.It is found out that the effect of centrifugal forces on the balls of the bearingsincreases the relative radial displacement of the inner rings of bearings with respectto their outer rings.In addition, the effect of centrifugal forces on bearing cages needs to be studiedfurther.AUGUST, 2005 KAMİL KAAN KARAGÖZ