Sentetik liflerin ve karışımlarının ultrasonik enerji yardımıyla boyanması
Ultrasound asissted dyeing of synthetic fibres and their blends
- Tez No: 198318
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETSENTETİK LİFLERİN VE KARIŞIMLARININ ULTRASONİK ENERJİYARDIMIYLA BOYANMASIUltrasonik enerji, genellikle 20kHz ve 500MHz arasındaki frekanslara sahip sesdalgası olarak tanımlanmakta ve kimya literatüründe reaksiyon hızlarının arttırılmasındakullanılan bir metot olarak değerlendirilmektedir. Çeşitli endüstriyel ve laboratuvar ölçekliuygulamalarda ultrasonik enerjinin kullanımı teknik literatürde detaylı olarak yer almasınakarşılık, tekstil boyama proseslerinde kullanımı yenidir.Bu çalışmada, ultrasonik enerji kaynağı olarak Ultrasonik Prob sistemi kullanılmış ve%60/40 oranında PES / PA karışımı materyalin dispers boyarmaddelerle boyamamekanizması araştırılarak, boyama verimliliği incelenmiştir. Boyanmış materyallerden eldeedilen verilerin değerlendirilmesi ile konvansiyonel ve ultrasonik yöntemle yapılanboyamaların renk değerleri, haslık özellikleri ve tekrarlanabilirliği karşılaştırılmıştır.Temmuz, 2005 Seda Burcu DEĞİRMENCİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTULTRASOUND ASISSTED DYEING OF SYNTHETIC FIBRES AND THEIRBLENDSUltrasonic energy, usually described as a sound wave which has frequency rangebetween 20 kHz and 500 MHz, and known as a method to increase the reaction rate in thechemical literature. In different industrial and laboratory scale applications, although the useof ultrasonic energy takes an intimate part in the technical literature, use of ultrasonic energyis new in textile processes.In this study, an ultrasonic prob system was used as an ultrasonic energy source andthe dyeing efficiency and the dyeing mechanism of %60/40 PES / PA blend materials withdispers dyestuff was investigated. The data obtained from the dyed materials were evaluatedand the colour-values, fastness and reproducibility of the dyeings with conventional andultrasonic methods were compared.July, 2005 Seda Burcu DE RMENC