Pendik ilçesi (İstanbul) kentsel ekolojisi
The urban ecological characteristics of Pendik town (İstanbul)
- Tez No: 198317
- Danışmanlar: PROF.DR. MEMDUH SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETPENDİK İLÇESİ'NİN (İSTANBUL) KENTSELEKOLOJİSİCanlıların birbirleriyle ve çevreleriyle ilişkilerini anlamaya çalışan ekolojistler,yıllarca çalışmalarını, insan uygarlıklarından çok uzaklarda, kimi zaman ıssız bir adada, kimizaman da tropik yağmur ormanlarında yapmıştır. Halbuki kentler, ekolojik çeşitlilikaçısından, eş büyüklükteki bir kırsal alan kadar zengin olabilmektedir.Günümüzde dünya nüfusunun hemen hemen yarısı kentlerde yaşamaktadır. Böyleceçevre sorunlarının büyük bir kısmı kentlere taşınmıştır. Bununla birlikte kentlerde, doğalyaşam ortamlarının korunması ve sürdürülmesi, kentliye yaşanılabilir olmasının yanındadinlenip zevk alabileceği bir ortam oluşturulması, ancak kentsel ekolojinin ilke vedeğerlerinin planlamaya girmesiyle mümkün olabilmektedir.?Pendik İlçesi'nin (İstanbul) Kentsel Ekolojik Özellikleri? adlı çalışmada, İstanbul'unyeşil bölgelerinden biri olan Pendik İlçesinin, plansız kentleşme sonuçları ve alınabilecekönlemleri ortaya konmuştur. Ayrıca Pendik İlçesi'nin dahilinde bulunan kentsel habitatçeşitleri belirlenmiş, bu habitatlarda yaşayan yerli ve yabancı bitki türlerinin bir envanteriçıkarılmıştır.Pendik İlçesi'nin bitki türlerinin envanteri çıkarılırken, öncelikle vejetasyonmevsimlerinde, ilçedeki değişik habitatlarda dolaşılarak bitki örnekleri toplanmış, toplananörnekler herbaryum tekniklerine uygun olarak kurutulmuş ve teşhis edilmiştir.Çalışmada Pendik İlçesi'nde toplam 428 bitki taksonu saptanmıştır. Bunların 335'idoğal, 93`ü ise exotik bitkilerdir. En çok doğal bitki taksonu bulunan familyaAsteraceae'dir. En çok exotik bitki türü bulunan familya ise Rosaceae`dir.Ayrıca çalışmada, öncelikle İstanbul'da daha sonra da bütün kentlerde kentsel ekolojikçalışmaların yaygınlaştırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.Haziran 2005 Bülent ESKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE URBAN ECOLOGICAL CHARACTERISTICS OFPENDİK TOWN (ISTANBUL)For years, the ecologists who have been trying to understand the relationship of theorganisms with each others and their environments have done research far away fromcivilization, sometimes on a desolate island or sometimes in tropical rainforests. On the otherhand, from the point of ecological diversity, an urban area can be as rich as a rural area in thesame size.Today, about half of the world?s population live in urban areas. Therefore, most ofthe ecological problems have been brought to the cities. Nevertheless, in cities, preservingand maintaining natural habitats, providing a place not only to live but also to enjoy and torelax is only possible by applying the principles and concepts of urban ecology in planning.The research study titled the urban ecological characterıstic of Pendik Town presentsthe outcomes of unplanned urbanization and possible preventive measures to be taken.Moreover, different kinds of urban habitat within the frontiers of Pendik have been describedand an inventorial study containing native and exotic plant taxa has been realized.For this plant inventory of Pendik Town, all the greenery in the area has been exploredespecially in the vegetation seasons and plant samples have been collected and later, thesesamples have been dried and labelled according to herbarium procedure. Then they have beendetermined.In this study, within the frontiers of Pendik Town, a total of 428 taxa of plants havebeen determined, where as 335 of them are natural whilst 93 are exotic. The most native taxaare in the family of Asteraceae, where as the most found kind of exotic plant family isRosaceae. .Moreover, the necessity of having ecological studies become widespread in urbanareas, initrally in İstanbul and later in other places has been emphasized in the study.June 2005 Bülent ESKİN