Kartal ilçesi (İstanbul) ballarının palinolojik analizi
Pollen analysis of honey from Kartal (İstanbul)
  1. Tez No: 198327
  2. Yazar: ASLI DİDEM DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL YARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
KARTAL ( STANBUL) BALLARINDA POLEN ANAL ZAslı Didem DEM RCANKartal ilçesi ve çevresinden 2004-2005 yıllarında 5 bal örneği toplanmış vebu örneklerde polen analizi yapılmıştır. Örneklerdeki polenlerin tanımı ile 8'i cinsve 11'ü tür olmak üzere toplam 19 takson tesbit edilmiştir.Toplanan beş bal örneklerinde Ericaceae familyasının polenleri dominantRosaceae, Primulaceae, Dipsacaceae, Fabaceae, Fagaceae, Scrophulariaceae,Brassicaceae ve Caryophlyllaceae sadece eser; Asteraceae, Lamiaceae, Pinaceae,Hypericaceae, Cistacea, Linaceae familyalarına ait polenler eser, minor ve sekonderdağılım göstermiştir. Polen örnekleri içersinde en fazla polen Başıbüyükörneklerinde (3496 polen) gözlenmiştir. çerdikleri polen tanelerine göre balörneklerini sıralanacak olunursa; Başıbüyük (3496-3158 polen), Gümüşpınar (2832),Yeni mahelle (2816 polen) ve Büyükbakkalköy (1953) dür.Görüldüğü gibi arılar her ne kadar çeşitli bitki türlerinden nektar toplasalar dabazı bitkiler türlerinden daha çok yararlanmaktadır. Bu tercih edilen bitkileraraştırma bölgesinde çok nektar ihtiva eden bitkilerdir. Bu bitkilerden alınan polenlerdominat polenleri oluşturarak balın kalitesini etkilediği gibi sekonder hatta minördurumdaki polenler de ait olduğu bitkiye bağlı olarak balın kalitesini etkilemektedir.Eylül / 2005
Özet (Çeviri)
POLLEN ANALYSIS OF HONEY FROM KARTAL (ISTANBUL)Aslı Didem DEM RCANFive samples of honey have been collected from Kartal and its surroundingbetween 2004 and 2005 and pollen analysis has been performed on these samples.The plants that have pollens in the honey samples have been identified according totheir pollen identification. A total of 19 taxa refeable to 8 genera,11 species recordedin honey samples.In collected five samples of honey, Ericaceae pollens are dominant, whereasRosaceae, Primulaceae, Dipsacaceae, Fabaceae, Fagaceae, Scrophulariaceae,Brassicaceae and Caryophlyllaceae are only rare, and Asteracea, Lamiaceae,Pinaceae, Hypericaceae, Cistacea and Linaceae are rare, minor and secondary. Themost number of pollens has been observed in the samples from Başıbüyük (3496pollen grain). The order of the honey collected in concern with the total number ofpollen grains is: Başıbüyük (3496- 3158), Gümüşpınar (2832), Yenimahalle (2816)and Büyükbakkalköy (1953).Although the bees have been collecting nectar from several different speciesof plants, it seems that they prefer some species more than others. These preferredplants are the ones which contain much more nectar than the others in theinvestigated area. The pollens which are collected from these plants are affecting thequality of honey as well as the pollens, which have secondary even minor percentagein the honey, may affect the quality of honey.September /2005