Multiobjective axiomatic and robust design approaches to mechanical spring design
Mekanik yay tasarımına çok kriterli aksiyomatik ve gürbüz tasarım yaklaşımı
- Tez No: 198328
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çok amaçlı Aksiyomatik ve Robust tasarım yaklaşımı hakkında bilgi verir. Aksiyomatikve Robust tasarım yaklaşımı kararlaştırılmış amaçlar ile tamamlayıcı bir yol içinde formüleedilmiştir.Bu çalışmamızda temel hedefimiz, tasarım aşamasında sağlamlığın ve dayanıklılığınbütünleştirilmesiyle yayın ağırlığının ve iç mukavemetinin en aza indirilmesidir.Mekanik yay problemi, aksiyomatik tasarımın bağımsızlık aksiyomunu, diklik ve paralellikşartı kavramları ile incelenmekte, tasarım matrisi ile bağımlı ve bağımsızlaştırılabilen tasarımdurumları gösterilmektedir. Böylece bazı bölgelerde tasarımın bağımsızlaştırılabileceğigösterilmiş ve sistemin sağlamlığı ve dayanıklılığı arttırılmıştır.Kasım, 2005 Ahmet FEYZİOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIMPLEMENTING MULTIOBJECTIVE AXOMATIC AND ROBUSTDESIGN APPROACH ON MECHANICAL SPRINGThis thesis gives general information about multiobjective axiomatic and robust designapproach. An Axiomatic Design approach and a Robust Design approach are formulated in acomplementary way with the newly determined multiobjectives.The main target in this study is to minimize mass and shear stress of the spring withintegration of robustness and durability at design stage.A mechanical spring problem is examined using independence axiom of the axiomatic designmethodology. Semangularity and reangularity concepts are derived and design matrixes areformed to indicate coupled and decoupled cases. Thus, it shows that, there are some regionswhere it is possible to obtain decoupled design. Then solutions are developed to satisfysystems robustness and durability.November, 2005 Ahmet FEYZİOĞLU