CE marking and its application in telecommunication equipment
CE işaretlenmesi ve telekomünikasyon ekipmanında uygulanması
  1. Tez No: 198331
  2. Yazar: İBRAHİM BUĞRA ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETCE İŞARETLEMESİ VE TELEKOMÜNİKASYONEKİPMANINDA UYGULANMASICE işareti, Avrupa Birliği'nin uygulamaya koyduğu Yeni YaklaşımDirektifleri'nin kapsamına giren ve Avrupa pazarında satılması amaçlanan ürünlereiliştirilmesi zorunlu bir işarettir. CE işareti, iliştirildiği ürünün amacına uygunkullanımında insan can ve mal güvenliğini tehdit etmediğini, bitki ve hayvan varlığıve çevreye zarar vermediğini ifade eder. Diğer bir deyişle, bu ürün güvenli birüründür. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum çalışmalarından dolayı, bu direktiflerulusallaştırılmış ve bu yüzden CE işareti, Türkiye pazarında satılan ürünler için deyasal zorunluluk halini almıştır.CE işareti, ürünlerin Avrupa pazarına girmesine izin verilmesini ve üye ülkeleriçinde serbest dolaşımını amaçlamaktadır. Bunun için Avrupa Birliği, pazarındasatılacak ürünler için minimum güvenlik seviyelerini ve gerekli diğer şartlarıdirektiflerde belirtmiş; gerekli güvenlik kurallarını ise EN standartları ile belirleyerekbu direktifleri desteklemiştir.Yeni Yaklaşım Direktifleri'nin kabul edilmesi ile üretici firmalara ürünleriningerekli güvenlik koşullarına uyduğu anlamına gelmekte olan Uygunluk Beyanı'nıhazırlaması zorunluluğu getirilmiştir. Bu beyan, ürününün gerekli şartlarısağladığının üreticisi tarafından ilanıdır. Üretici, böyle bir projeyi yaparkenürünleriyle ilgili direktif ya da direktiflere tam olarak uymak ve gerektiğinde test vedeneyleri Onaylanmış Kuruluşlar'a yaptırmak zorundadır. Eğer üretici direktiflerdebelirtilmiş şartlara uymayıp test ve deneyleri yaptırmadan ürününe CE işaretiniiliştirirse; tüketici bundan zarar gördüğünde çeşitli ceza ve yaptırımlara uğramakta,gerekirse ürünü pazardan toplatılmakta, fabrikasının kapatılması ile sonuçlanabilecekbir hukuk süreci başlamaktadır.Üreticilerimiz ve Avrupa Birliği üyeliğine aday olan ülkemiz, tüm bu yenikavramlara karşı hazır olmak zorundadır. Bu tez ile, Yeni Yaklaşım Direktifleri'ninve getirdiği yeniliklerin anlaşılması, bu yeniliklerin Türkiye'de yerleştirilebilmesinekatkıda bulunulması, üreticilere CE İşaretlemesi'nin aşamalarını anlatan bir yolharitası çizilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, Yeni Yaklaşım Direktifleri'nden biri olan1999/5/EC Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği için birörnek çalışma sunulmuştur.Eylül 2005 İ. Buğra Öğüt
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCE MARKING AND ITS APPLICATION INTELECOMMUNICATION EQUIPMENTCE Marking is a mark that must be affixed to the products intended to be soldin European market and also included in New Approach Directives applied by theEuropean Union. CE Marking has shown that if the product marked with CEMarking is used in appropriate purpose, it never threatens human life and good safetyand it never damages plant and animal life and environment. In other words, thisproduct is a safe product. Due to Turkey?s harmonization activities to the EuropeanUnion, these directives were nationalized and, therefore, CE Marking has become anobligation for products that are intended to be sold in Turkish market.CE Marking has aimed that products are allowed to enter European market andhave free movement between the Member States. For this reason, the EuropeanUnion has indicated minimum safety levels and other essential requirements indirectives for products to be sold in European market; it has supported thesedirectives by determining the necessary safety rules with EN standards.By the means of the New Approach Directives, the obligation of preparingDeclaration of Conformity which has shown that the products comply with theessential safety requirements was brought to the manufacturers. This declaration isthe announcement of the manufacturer that his product fulfills the necessaryconditions. While implementing this kind of project, manufacturer must obey thedirective or directives related to his products and must make Notified Bodies carryout the tests and experiments if necessary. If manufacturer does not obey the rules ofthe directives and affixes CE Marking to his product without tests and experimentsdone; when consumer is damaged, he will face to various penalties and sanctions, hisproduct will be withdrawn from the market if necessary, and a law process whichmay end with shutting off the factory will begin.Our manufacturers and our country as a candidate to the membership of theEuropean Union must be ready for these new concepts. With this thesis,understanding of the New Approach Directives and their novelties, contribution toplacing these novelties in Turkey, drawing a road map explaining the stages of theCE Marking to manufacturers have been purposed. Besides, a case study for1999/5/EC Radio and Telecommunication Terminal Equipment Directive, one of theNew Approach Directives, has been presented.September 2005 İ. Buğra Öğüt