Push, pull, and hybrid production systems
İtme, çekme ve melez üretim sistemleri
  1. Tez No: 198332
  2. Yazar: KIVANÇ ONAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR SENHAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETİTME, ÇEKME VE MELEZ ÜRETİM SİSTEMLERİYapılan çalışmalar üretim stratejilerini itme veya çekme temelli, olaraksınıflandırmışlardır, ancak melez sistem denilen yeni bir yaklaşım mevcuttur. Bugünbütün üretim yöneticileri için en önemli sorun itme ve çekme üretim sistemleriarasındaki seçimdir. Ancak sistemin özelliklerine bağlı olarak, bu iki stratejininmelezleri, saf itme ve saf çekme ile karşılaştırıldıklarında daha etkili olabilmektedir.İtme ve çekme üretim sistemleri, malzemenin, üretim sürecinde, ne zaman venereye hareket edeceğini belirler. Ama aralarında büyük bir fark vardır. Bir itmesistemi stok için üret ve bir çekme sistemi sipariş için üret olarak tanımlanmaktadır.İtme sistemi tahminlere dayalıdır, ama çekme sistemi müşteri taleplerine bağlıdır.İtme sistemi geçmiş bilgileri gelecekteki müşteri tahminlerini tahmin etmedekullanılan malzeme ihtiyaç planlaması ile karşılaştırılabilir. İtme sisteminde stokseviyesindeki değişimler tahmin hatalarından etkilenir, çekme siteminde ise müşteritaleplerinden etkilenir. Bunların arasındaki seçim hat, aşama sayısına, ürünçeşitliliğine ya da kısaca üretim sisteminin özelliklerine bağlıdır ancak hiçbiridiğerinden, her zaman, daha iyi değildir.Melez yaklaşım ise üretim sistemine bağlı olarak daha iyi sonuçlar verebilir.Melez sistemin amacı, ikisini ayırmaktan çok, itme ve çekme sistemlerinin en iyiyanlarını bir araya getirmektir. Pazar taleplerine esnek bir biçimde tepki verebilecek,ama yanı zamanda yüksek verimliliğini koruyabilecek bütünleşik üretim süreçleriningeliştirilmesine büyük bir ihtiyaç vardır. Bu tez itme, çekme ve melezyaklaşımlarının performanslarını, simülasyon kullanarak ve tek hatlı, çok aşamalı vesürekli bir üretim sistemi için karşılaştırmalı bir çalışma ile belirlemeyiamaçlamaktadır.Eylül, 2005 Kıvanç Onan
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPUSH, PULL, AND HYBRID PRODUCTION SYSTEMSThe studies classify production strategies as push or pull oriented, but alsothere is a new approach called hybrid system. The most important question for allproduction managers today is the choice between a push and a pull productionsystem. But hybrids of these two strategies are shown to be effective in comparisonto pure push and pure pull depending on the properties of the system.The push and pull production systems determine where and when to movematerial in a production process. But there is a big difference between them. A pushsystem is defined by make to stock and a pull system is defined by make to order.The pull system is based on forecasts but a push system is based on customer orders.Push systems can be compared with material resource planning systems that usespast information to forecast the future customer demands. The changes in inventorylevels in a push system are affected by errors in forecasting, while the pull system isaffected by changes in customer demand. The choice between them depends on thenumber of stages, lines, variety of products or shortly the properties of productionsystem but it is certain that neither one is always better than the other.Hybrid approach may give better results depending on the manufacturingsystem. The objective of a hybrid system is to join the best features of push and pullapproaches, rather than differentiating between the two. There is an overwhelmingneed to develop integrated manufacturing processes, which can correspond flexiblyto market demands and still maintain high productivity. This thesis proposes todetermine the push, pull and hybrid approaches performances with a comparativestudy using simulation for a single line, multi stage and continuous productionsystem.September, 2005 Kıvanç Onan