Denim kumaş hatalarının optimizasyonuna yönelik çözüm önerileri
Suggestions intended to optimizing of Denim fabric
  1. Tez No: 198352
  2. Yazar: AYSUN ACAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE NURİYE ÇEVİK İŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETBu çalışmada; denim kumaşlarda ve bu kumaşlardan üretilen, genel ismi ile ?BlueJeans? olarak adlandırılan giyim eşyalarının üretilmesinde sıklıkla karşılaşılan hatalar ile buhatalara karşı alınabilecek tedbirler ile çözüm önerileri irdelenmiştir. Çalışma 4 bölümdenoluşmaktadır.Birinci bölümde, giriş kısmı ve çalışmanın amacı ana hatları ile yer almaktadır.İkinci bölümde, denimin tarihçesi, günümüzdeki yeri, Türkiye'deki yeri ve önemi,denim kumaşın özellikleri, üretim aşamaları, dikim aşamaları, kalite kriterleri, test metotlarıve dokuma hataları bulunmaktadır.Üçüncü bölümde, araştırma yöntem ve araçlarına yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise, çalışma ile ilgili sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır.Eylül 2005 Aysun ACAR
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, most commonly seen faults and suggestions for solutions in denimfabrics and the products produced from this fabrics, which are also called as blue jeans hasbeen studied in four chapters.First chapter consists of general introduction and main purposes of the study.Second chapter comprises history of denim, present position of denim in the world andTurkey and significance, properties of denim fabrics, processes of production, processes ofsewing, criteria of qualities, test methods and weave faults.Third chapter consists of methods and instruments of the study.Last chapter comprises results and the conclusion of the study.September, 2005 Aysun ACAR