Denim kumaş üretiminde hataların analizi ve mamul ürüne etkisinin incelenmesi
Analysis of defects in denim fabric production and investigation of their effects on finished products
  1. Tez No: 785645
  2. Yazar: FATİH KAPUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı denim konfeksiyon işletmelerinde, her kumaşın kendine ait özelliklerine göre hata puanlarının alt ve üst limitlerini kontrol kartları yardımıyla belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda kumaş tipine bağlı olarak farklı denim kumaşları kontrol kartı yardımıyla incelenip, üst kontrol limitleri belirlenmiştir. 3 yıllık bir veri kaydının incelendiği bu çalışmadaki diğer bir amaç, hata puanlarının bitmiş ürüne etkisinin olup olmadığını incelemektir. Uygulamanın gerçekleştirildiği işletme verileri ışığında söz konusu etkinin olmadığı istatiksel olarak tespit edilmiştir. Bunların dışında kumaş hatalarının üst kontrol limitlerine ait veriler kullanılarak, işletmede uygulama kolaylığı sağlamak ve kumaş tiplerini gruplandırmak amacıyla kümeleme analizi uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the lower and upper limits of fabric defect scores according to the characteristics of each fabric in denim apparel enterprises with the help of control charts. For this purpose, depending on the fabric type, different denim fabrics were examined with the help of control chart and upper control limits were determined. Another purpose of this study, which examines a 3-year data record, is to examine whether the fabric defect scores have an effect on the finished product. It has been statistically determined that there is no such effect in the light of the data of the enterprise where the application was carried out. Apart from these, a cluster analysis application was carried out in order to provide ease of application in the enterprise and to group fabric types by using the data of the upper control limits of fabric defects.