Acarlar gölündeki mikrobiyolojik ve kimyasal kirlenme olaylarının tespiti
Determination of microbiological and chemical pollution parameters in Acarlar lake
- Tez No: 198365
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Çevre Mühendisliği, Biography, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZETACARLAR GÖLÜ'NDEKİ MİKROBİYOLOJİK VEKİMYASAL KİRLENME OLAYLARININ TESPİTİBu tez çalışmasında Acarlar Gölü'ndeki kirletici etmenler araştırılmıştır. Tezçalışmasının amacı, ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olan AcarlarGölü'ndeki kirliliği saptamak ve eğer kirlilik kaynağı oluşturan etmenler varsabunları tespit etmektir.Nisan 2004-Mart 2005 tarihleri arasında her ay periyodik olarak, daha öncedentespit edilen 4 örnekleme noktasından toplam 61 adet su numunesi alınıp,bakteriyolojik ve kimyasal analizler yapılmıştır. Laboratuvar çalışmaları MarmaraÜniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezilaboratuvarında gerçekleştirilmiştir.Bakteriyolojik analizlerde, mikrobiyolojik kirlilik göstergesi olarak kabuledilen Escherichia coli, baraj gölünün 4 örnekleme noktasından alınan sunumunelerinde araştırılmıştır. Bakteriyolojik analizler için alınan su numuneleriMembran filtrasyon yöntemiyle Endo besi yerine ekilmiş ve bakteri üremesigerçekleşen petrilerde E. coli sayımı yapılmıştır.Kimyasal kirliliği tespit etmek için Kurşun (Pb), Kadmiyum (Cd), Deterjan,Amonyak(NH3), Nitrit (NO2), Nitrat (NO3), Toplam Azot, Sülfür (S-2), Sülfat (SO4-2),Toplam Fosfor, Organik Madde, Toplam Çözünmüş Madde (TDS), KimyasalOksijen İhtiyacı (KOİ), Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ) ve pH parametrelerininanalizleri yapılmıştır. Bütün bu tespitlerde Amerikan Halk Sağlığı Birliği (APHA)standart method kurallarına uyulmuştur.Elde edilen değerler Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanarak 31Aralık 2004 tarihinde T.C. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 25687sayılı ?Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği? içinde yer alan Kıtaiçi Su KaynaklarınınSınıflarına Göre Kalite Kriterleri ve Göller, Göletler, Bataklıklar ve BarajHaznelerinin Ötrofikasyon Kontrolü Sınır Değerleri standartlarıyla karşılaştırılmıştır.Analiz sonuçlarının kabul edilen standartlarla karşılaştırılmasına göre kimyasalve mikrobiyolojik analizlerde standartların üzerinde değerlerle karşılaşılmıştır.Kimsayal ve bakteriyolojik analizlerin sonuçları yorumlandığında, 1.DereceDoğal Sit alanı olan Acarlar Gölü'ne tarımsal ve insan kaynaklı atıkların karıştığıgörülmüştür.Haziran 2005 M.DoğaErtürk
Özet (Çeviri)
SUMMARYDETERMINATION OF MICROBIOLOGICAL ANDCHEMICAL POLLUTION PARAMETERS IN ACARLAR LAKEIn this study the pollution factors in Acarlar Lake were examined in detail. Aimof this study is to determine the pollution level of Acarlar Lake, which is one of themost important wetlands of Turkey, and to point out the pollutant factors.Periodically, total of 61 samples were collected from 4 different parts of thelake in each month in the period between April 2004-March 2005 and theirbacteriological and chemical analyses were carried out. Laboratory studies werecarried out at the ?Marmara Üniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma veUygulama Merkezi? laboratory.The microbiological indicator, was examined inEscherichia coli,bacteriological analysis in water samples collected from 4 sampling spots in the lake.The water samples were filtered and the membrane filter was placed on Endo AgarMedium and the number of growing bacterial colonies were counted.Chemical analysis were carried out in order to determine chemical pollutionparameters such as Lead (Pb), Cadmium (Cd), Detergent, Ammonia (NH3), Nitrite(NO2), Nitrate (NO3), Total Nitrogen, Sulfide (S-2), Sulfate (SO4-2), Total Phosporus,Organic Substance, Total Dissolved Solids (TDS), Chemical Oxygen Demand(COD), Biological Oxygen Demand (BOD) and pH. All of the experiments in thisresearch were carried out according to American People Health Association (APHA).All data obtained from this study were compared with the standarts set byquality criteria according to Inland Water Resources Classification and Limit Valuesfor Euthropication Control in Lakes, Swamps, Dam Lakes depicted in Regulation forWater Pollution Control which was prepared by the Turkish Republic Ministryof Environment and Forestry.In the results of microbiological and chemical analysis, some values werefound above the standarts set in Inland Water Resources Classification and LimitValues for Euthropication Control in Lakes, Swamps, Dam Lakes depicted inRegulation for Water Pollution Control which was prepared by the Turkish RepublicMinistry of Environment and Forestry.The results revealed that Acarlar Lake is polluted by agricultural and humanoriented disposals.Haziran 2005 M.DoğaErtürk