Hazır giyim sanayiinde koleksiyon hazırlama ve geliştirme yöntemleri
Collection designing and developing methods of ready made garment industry
- Tez No: 198364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKADDER EKŞİOĞLU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Document converted by PDFMoto freeware versionÖZETÇalışmanın amacı Hazır Giyim Sektöründe koleksiyon hazırlama aşamaları-nın irdelenmesi ve koleksiyon hazırlamaya etki eden faktörlerdir.Çalışmanın ilk bölümünde; tasarım ve moda kavramlarının anlamlarıaçıklanmıştır.Koleksiyonu oluşturacak modellerin renk,model gibi ana karakterlerinibelirleyen unsurlar açıklanmış ve geçmişten günümüze moda akımlarının hangietkenlere bağlı olarak hangi şekillerde ortaya çıktığı tarihsel bir süreç olaraksunulmuştur.Tasarımcının bu süreçteki üstlendiği rol belirtilerek,koleksiyonun sanayideyapılabilirlik özelliği taşıması gerektiği sonucuna varılmıştır.Tekstil sanayiinde koleksiyon hazırlama aşamaları;fikir aşamasındanbaşlanarak satış aşamasına kadar açıklanmıştır.Ek olarak ünlü modacıların koleksiyonları ve bu koleksiyonlara bağlı olarakoluşturdukları modellerden örnekler sunulmuştur.Bu bilgilerin gelişimi ve anlamı ışığında,günümüzün yoğun rekabetortamında fiyat,kalite,hız ve esneklik işletmelerin rekabet silahlarını oluşturanunsurlar olduğu ve bu unsurların optimal bileşiminin sağlanmasıyla ve işletmelerinkendi orijinal tasarımlarıyla oluşturdukları koleksiyonlarla bu sektörde rekabetetmede daha başarılı olabilecekleri görülmektedir.Eylül 2005 Esen ALPAN
Özet (Çeviri)
This document is created with the unregistered version of Document2PDF Pilot.ABSTRACTThe stages of the collection preparation at the ready-made garment industry, which is the aim of this project,have been searched and the factors that effected the collections preparation has been explained.At the first part of this project, the meanings of design and fashion have been explained.The main factors as the colour, the design etc. of the collections have been explained. Moreover the fashiontrends have been present according to which factors and which ways that appears, as the historical process fromyesterday to today.At this term, responsibilities of the designers have been mentioned. As a result of this, the collections musthave got applicable specialties at the industry.The stages of the collections preparing have been explaining from the first design steps to marketing.Additional to these, the collections of the famous designers and samples of these collections have beenpresent.According to these informations; price, quality, speed of production and elasticity are being competitionfactors of the great companies. It has been realized that the firms can be more successful if they will prepare their ownoriginal collections and will apply the above competition factors.September 2005 Esen ALPAN