Türkiye'de yermanyetik alanın seküler değişimi
Geomagnetic secular variation in Turkey
  1. Tez No: 198485
  2. Yazar: ATİLA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Yeryüzünde bir noktada ölçülen yermanyetik alanı; esas yermanyetik alan, dışkaynaklı alan ve anomali alanı gibi kaynakları birbirinden farklı alanlarıntoplamlarından oluşur. Dış kaynaklı ve anomali alanlarının şiddetleri esas alanınyanında küçük kaldıklarından yerkürenin manyetik alanını karakterize eden alan, esasyermanyetik alandır.Esas yermanyetik alanı da, kaynakları farklı dipol ve dipol olmayan alanlarıntoplamlarından oluşmaktadır.Yeryüzünde bir noktada ölçülen yermanyetik alanın şiddeti ve doğrultusu zamaniçinde değişir. Yermanyetik alanında birkaç yıldan yüzlerce yıl mertebesinde görülen budeğişime ?yermanyetik alanın uzun süreli değişimi? adı verilir. Esas yermanyetik alandagörülen bu uzun süreli değişim, dipol ve dipol olmayan alanın uzun süreli değişimininbir sonucudur.Çalışmada 1950 ile 2000 yılları arasındaki 50 yıllık zaman sürecinde, esas, dipolve dipol olmayan alanların uzun süreli değişimleri Türkiye sınırları içerisindeincelenmiştir. Alan değerlerinin ve uzun süreli değişim değerlerinin hesaplanmasındaIGRF (International Geomagnetic Reference Field)'nin kesinleşmiş değerleri olanDGRF (Definitive Geomagnetic Reference Field ) değerleri kullanılmıştır. Esas, dipolve dipol olmayan alanların uzun süreli değişimleri F toplam alan için ve D sapma açısıiçin hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geomagnetic field measured on the Earth surface has contributions from sourcessuch as the main geomagnetic field, the anomaly field and the external field. Because ofthe anomaly and external fields have smaller intensities than the main geomagnetic fieldso geomagnetic field has been represented by main geomagnetic field.Also the main geomagnetic field has contributions from different sources such asthe dipole field and nondipole field.At any particular place on the Earth surface the intensity and the direction of thegeomagnetic field is not constant in time. The changes of the geomagnetic field onlybecome appreciable over some years or centuries of observation and so they are calledsecular variations. Secular variations in the geomagnetic field are a result of the changeof the dipole field and nondipole field.Secular variations of the main, dipole and non-dipole fields were examined from1950 to 2000 for Turkey. DGRF (Definitive Geomagnetic Reference Field) which isdefinitive from of IGRF (International Geomagnetic Reference Field) was used todetermine the values of the main geomagnetic, the dipol, non-dipole field and theirsecular variations. Secular variations of the main geomagnetic field, the dipole andnondipole field were calculated for only F total field. Secular variation of thedeclination D, were calculated for only main geomagnetic field