Türkiye feldspat sahalarının coğrafi bilgi sistemi ortamında değerlendirilmesi ve yönetilmesi
Evaluation and management of feldspar area in Turkey by geographic information systems
  1. Tez No: 198508
  2. Yazar: TAHİR KEREM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETTÜRK YE FELDSPAT SAHALARININ COĞRAF B LG S STEMLER (CBS)ORTAMINDA DEĞERLEND R LMES VE YÖNET LMESstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı,Maden şletme Programı kapsamında yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada,madencilik ile ilgili verilerin Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında ele alınarakdeğerlendirilmesi ve yönetilmesi amaçlanmıştır.Gerçekleştirilen tez çalışmasında Ege Bölgesi'nde yer alan Manisa, Muğla ve Aydın ilsınırları dahilindeki feldspat sahaları, çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Feldspat,seramik, cam, boya vb. sanayi dallarında yaygın olarak kullanımı olan önemli birendüstriyel hammaddedir. Türkiye için feldspat, gerek iç pazardaki tüketimi, gereksebüyük miktarlarda ihraç edilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Ülkemizdefeldspat sahaları yaygın olarak Ege Bölgesi'nde bulunmakta ve Toprak Seramik,Eczacıbaşı, Matel Hammadde Sanayi gibi firmalar, feldspat üretimlerinin büyük kısmınıbu sahalardan gerçekleştirmektedir.Veri tabanı işlemleri ile klasik haritaların avantajlarını bir araya getiren bir bilgisayarsistemi olan CBS, günümüzde farklı alanlarda yaygın olarak kullanılmakta olan biraraçtır. Yurdumuzda, özellikle madencilik uygulamalarında, henüz fazla yaygınlıkkazanmamış olan bu sistemin, madencilik alanında uygulanabilirliği ve getireceğifaydaların, bu çalışma ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Bunun için EgeBölgesi'ndeki feldspat sahalarına ait koordinat, ruhsat, üretici firma, üretim bilgileri vb.verileri içeren bir feldspat veri tabanı hazırlanmıştır. Ayrıca sahaların bulunduğubölgelere ait haritalar elde edilerek sayısallaştırılmıştır. Oluşturulan feldspat veri tabanıve elde edilen grafik verilerin (sayısal haritalar) birbiriyle entegrasyonu sağlanarak,oluşturulması amaçlanan feldspat bilgi sistemi meydana getirilmiştir. Feldspat bilgisistemi sayesinde, verilerin sistematik olarak kaydedilmesi, birbiriyle ilişkili olarak tekbir merkezde saklanması, verilerin sorgulanması ve grafiksel gösterimigerçekleştirilmiştir.vii
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION AND MANAGEMENT OF FELDSPAR AREA IN TURKEY BYGEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMSThis study has been prepared as a M.Sc.-thesis in Department of Mining Engineering ofthe Instute of Sciences of stanbul University.This study covers feldspar areas in the province of Manisa, Muğla and Aydın in AgeanRegion. Feldspar, which uses generally at ceramic, glass and paint industries, is a veryimportant industrial row material. Feldspar is a mineral of great import for Turkey,cause it consumes in domestic market and exports a lot of contrues on the world. Thefeldspar areas in Turkey, are commonly Agean Region and feldspar pit mines at thisareas are worked mining corporations like Eczacıbaşı, Toprak Seramik, Matel etc.Geographic Information Systems (GIS), which offers both advantages of classicalmapping and database operations, is a tool which has found many various applications.The aim of study has been to investigate the possibilities of GIS applications in miningand the resultant benefits. For this reason, a database of feldspar including data tableshas been prepared. In the second step, the numerous maps of study areas has beencreated to applicate to GIS. In the last step, the ?Feldspar Information System? has beenprepared which has related the database of feldspar and numerous maps.With theFeldspar Information System, the database of feldspar can be updated systematicallywith new datas, saved at only main server and displayed with graphic datas together.viii