Mineral alteration mapping using landsat 8 data: The case study of Yusufeli region, Artvin, Turkey
Landsat 8 veri kullanımı ile alterasyon haritalanması:Yusufeli bölgesindeki örnek çalışması, Artvin, Türkiye
  1. Tez No: 609558
  2. Yazar: MUHAMMAD ARIEF AKBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde çalışma alanı olan Yusufeli, Artvin (Kuzeydoğu, Türkiye)'de yer almaktadır. Konumu itibari ile çalışma alanı, Türkiye'deki ana tektonik birliklerinin en önemli bölümlerinden biri olarak bilinen Doğu Pontidler'de yer almaktadır. Pek çok jeolojik çalışma, Doğu Pontidlerin eski bir magmatik yay olduğunu bildirmiştir. Bölgedeki magmatik geçmiş, Doğu Pontidler'in her tarafında birçok cevher yatağı oluşumuna yol açmıştır. En son bulunan cevherleşmelerden biri de Çorac - Taç sahalarıdır. Çalışma alanı yüzeyindeki alterasyon mineralojisini analiz etmek için kullanılacak iki ana analitik yöntem vardır: Jeokimyasal analitik yöntemleri ve uzaktan algılama analitik yöntemleri. Jeokimyasal analitik yöntemler, mineral bileşimine ve çalışma alanının elementel bileşimine odaklanır. Bu tezde kullanılan uzaktan algılama analitik yöntemi, ışık yansımasına odaklanan uzaktan algılama tekniğidir. İlk analitik yöntem, minerallerin sınıflandırılmasını ve çalışma alanı örneklerinde bulunan elementleri tespit etmek için esas olarak X-ışınları kullanan jeokimyasal analitik yöntemlerdir. Kullanılan teknikler, XRD ve XRF teknikleridir. XRD sadece çalışma alanının toprak örneklerindeki mineralleri tespit etmek için kullanılmış, XRF tekniği ise toprak örneklerinin elementel bileşimini tespit etmek için kullanılmıştır. Numunelerin element bileşimi, feldispat minerallerinin değişim derecesini ve değişim yönünü tespit etmek için kullanılmıştır. Temel olarak ana oksitlerin konsantrasyonunu kullanarak. Çalışma alanındaki ana oksitlerin konsantrasyonu, CIA ve MIA kullanılarak ayrışma derecesi ve ayrışma yönünün hesaplanmasına olanak sağlamıştır. İkincisi, USGS web sitesinden indirilen Landsat 8 OLI verilerini kullanarak uzaktan algılama analitik yöntemleridir. Uzaktan algılama veri analizinin ana odağı, çalışma alanındaki yüzey malzemelerinin ışık yansımasını tespit etmektir. Işık yansımasını hesaplamak için kullanılan teknikler renkli bileşik, bant oranıdır, PCA ve SAM. XRD analitik tekniğinden elde edilen jeokimyasal veri analizi alunite ve jarosite minerallerinin varlığını göstermektedir ki bu da çalışma alanının yüksek sülfidasyon epitermal system olarak tanımlanabileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, çalışma alanına örneklerin hemen hepsinde bulunabilen muskovit ve illit mineralleri hakimdir. XRF analitik verileri, çalışma alanındaki majör oksitlerin yüksek konsantrasyonunu, özellikle Al2O3'ü ortaya koymaktadır. Kimyasal İndeks Alterayonu (CIA) kullanılarak hesaplanan Al2O3'ün yüksek konsantrasyonu, olasılıkla muskovitten ayrışan illit oluşumuna yol açan orta derecedeki ayrışma koşullarına bağlıdır. Mafik İndeks Alterasyonu (MIA) analitik tekniği aynı zamanda CIA analitik yöntemlerini de mafik minerallere göre ayrışma yönünü göstermeyerek desteklemekte, zira, illite doğru ayrışma göstermektedir. Bu tezde haritalamada kullanılan uzaktan algılama teknikleri, tek bant renkli kompozit, bant oranı, PCA ve SAM tekniğini içermektedir. Bu tekniklerin her biri, alterasyon haritalarının benzersiz bir sonucunu sunar. Tek bantlı renkli kompozit, çalışma alanı hakkında sadece bantların dalga boyuna göre bilgi almak için üç bandı bir RGB görüntüsünde birleştiren birincil tekniktir. Bant oranı tekniği, bilgi gerektirmemesi ve yansıtma bandının emme bandı ile bölünmesiyle belirli bir amaç için bilgi çıkarma şansının arttırılması için kullanılır. PCA, daha bağımlı veri çıkarımını görselleştirmek için verileri bir matrise yeniden düzenleme tekniğidir. PCA'nın özellik odaklı olması, değişikliği çekmek için en güvenilir tekniktir. Bununla birlikte, PCA çalışma alanındaki mineraller topluluğu hakkında bilgi sağlayamaz. Bu sınırlama çalışma alanındaki mineral gruplarını sağlayabilen SAM tekniği ile giderilmiştir. Alunite ve jarosite'nin çalışma alanında bulunması nedeniyle, yüksek sülfidasyon epitermal depolanma terimi, bu araştırmada spesifik olarak kullanılması doğru bir durumdur. Hem XRD tekniğindeki jeokimyasal analitik yöntem hem de SAM tekniğindeki Uzaktan Algılama analitik yöntemi, yüksek sülfidasyon epitermal mineralizasyon için gösterge mineraller olan alunit ve jarositin varlığını ortaya koymuştur. Yine her iki analiz yöntemi de baskın illit ve muskovit varlığını göstermektedir. Çalışma alanındaki illit ve muskovitin çalışma alanındaki mineralizasyondan farklı zamanlarda oluşmuş olacağı tahmin edilmektedir. Ancak, bu ifadeyi kanıtlamak için daha fazla analiz yapılması gerekmektedir. Sondaj örneklerinin analizi kesinlikle daha detaylı bilgi verecek ve illit, muskovit ve yüksek sülfidasyon epitermal birikiminin göreceli yaşını belirlemek için ve bu ifadeyi kanıtlamak için kesin olarak gerekli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Yusufeli region which becomes the study area in this thesis is located in the Artvin, Northeastern, Turkey. According to its location, the study area is located in the Eastern Pontides which is known to be one of the most important sections of the main tectonic units in Turkey. Many geological studies have reported that the Eastern Pontides to be part of the island arc. The magmatic history in the region leading to many ore deposit formations all around the Eastern Pontides. One of the latest ore deposit formations that have been found in the Çorak – Taç high-sulfidation epithermal deposit and become the location of the study area. There are two main analytical methods that will be used to analyze the alteration mineralogy on the surface of the study area: The geochemical analytical methods and the remote sensing analytical methods. Geochemical analytical methods focus on the mineral composition and elemental composition of the study area. The remote sensing analytical method that is used in this thesis is the remote sensing technique which focused on the light reflectance. The first analytical method is the geochemical analytical methods that mainly using the x-ray in order to detect the minerals classification and the elements in the samples of the study area. The technique that has been used is the XRD and XRF technique. The XRD is only used to analyze the minerals in the soil sample of the study area. Moreover, the XRF technique was used to detect the elemental composition of the soil samples. The elemental composition of the samples was used to detect the alteration degree and alteration direction of the feldspar minerals. Mainly using the concentration of the major oxides. The concentration of the major oxides in the study area will lead to the calculation of the weathering degree and weathering direction using the CIA and MIA. Secondly is the remote sensing analytical methods by using the Landsat 8 OLI data that has been downloaded from the USGS website. The main focus of the remote sensing data analysis is to detect the light reflectance of the surface materials in the study area. The techniques that were used to calculate the light reflectance is the color composite, band ratio. PCA, and SAM.The geochemical data analysis from the XRD analytical technique shows the existence of the Alunite and Jarosite minerals in the study area which support the conclusion of the study area is located in the high-sulfidation epithermal deposit zonation. However, the study area is dominated by the muscovite and illite minerals that can be found in almost all of the samples. The XRF analytical data reveal the high concentration of the major oxides in the study area, especially Al¬2O3. The abundant concentration of the Al2O3 is calculated using chemical index alteration (CIA) that has samples average value in the intermediate weathering and weathering direction leading to Illite formation that most probably weathered from muscovite. The MIA analytical technique also supports the CIA analytical methods by not showing the weathering direction to the mafic minerals, in fact, it showed weathering direction to the illite direction. The remote sensing techniques mapping in this thesis are including the single band color composite, band ratio, PCA, and SAM technique. Each of these techniques presents a unique result of alteration mapping. Single-band color composite is the primary technique that combines three bands in an RGB image in order to information on the study area according to only the wavelength of the bands. Band ratio technique is used to suppress not require information and increasing the chance of extracting information of the specific purpose by subdividing the reflectance band with the absorption band. PCA is a technique of rearranging the data into a matrix in order to visualize more dependent data extraction. The feature-oriented of the PCA is the most dependable technique to draw the alteration. However, PCA cannot provide information about the minerals assemblage in the study area. This limitation is covered up by the SAM technique which can provide the mineral assemblages in the study area. The term of the high-sulfidation epithermal deposit is correct to be used in the study due to the fact Alunite and Jarosite are found in the study area. Both the geochemical analytical method in the XRD technique and the Remote Sensing analytical method in the SAM technique proof the existence of Alunite and Jarosite which the characteristic of high-sulfidation epithermal deposits. Both of the analysis methods also prove the dominant amount of illite and muscovite. The illite and muscovite in the study area are predicted to be weathered at different times from the mineralization in the study area. However, more analysis is required in order to prove this statement. The analysis of the borehole samples will definitely give more detail information and determining the age of the illite, muscovite, and the high-sulfidation epithermal deposit will definitely be required to prove this statement.