Menderes Masifi kuzeydoğusundaki tektonik birliklerin stratigrafisi, deformasyon tarihçesi ve neo-tektonik rotasyonu
Stratigraphy, deformation history and neo-tectonic rotation of the tectonic units in the NE Menderes Massive
- Tez No: 198527
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TİMUR USTAÖMER, PROF.DR. NACİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZETMenderes Masifi Kuzeydoğusundaki Tektonik Birliklerin Stratigrafisi,Deformasyon Tarihçesi ve Neo-tektonik Rotasyonu, Simav, Kütahya.İnceleme alanı Simav (Kütahya) ilçesi güneyinde yer almaktadır. İnceleme alanındayapısal olarak alttan üste doğru sırasıyla Demirci Metamorfiti, Simav Metamorfiti,Damrıkziyaret Metamorfiti, Ayçal Kireçtaşı Napı ve Budağan Kireçtaşı napı yer alır. Bubirimlerin üzerinde uyumsuz olarak Miyosen yaşlı Kızılbük Formasyonu ve CivanadağTüfleri bulunur.Demirci Metamorfiti migmatit, gnays ve şistlerden oluşmaktadır. Simav Metamorfitimetabazik mercek ile bloklarını, ultramafit ve mermer bloklarını içeren meta-kırıntılı biristiftir. Böylesi bir istifin kıta kenarı çökelleri ve bir yitim-yığışım kompleksini temsilettiği düşünülmektedir. Simav Metamorfiti'ne ait çalışılan petrografik ince kesitler bubirimlerin üst amfibolit fasiyesinde metamorfizmaya uğradığını göstermiştir. SimavMetamorfiti üzerinde derinleşen kıta kenar ortamı yansıtan, meta-pelit ve meta-psamitardalanması ile başlayıp üste doğru meta-karbonat bloklarına geçen bir istifle temsilolunan Damrıkziyaret Metamorfiti tektonik olarak yer almaktadır. DamrıkziyaretMetamorfiti'nin üzerinde tektonik olarak rekristalize kireçtaşı istifinden oluşan AyçalKireçtaşı Napı bulunmaktadır. Damrıkziyaret Metamorfiti'nin üst seviyelerinde gözlenenmeta-karbonat bloklarının Ayçal Kireçtaşı Napı'ndan türediği düşünülmektedir. BudağanKireçtaşı Napı, Damrıkziyaret Metamorfiti'nin meta-pelitleri üzerinde tektonik olarak yeralmaktadır. Masif, tabakalanması olmayan, yer yer dolomitik seviyeler içeren vemetamorfizma özelliği göstermeyen bu birimin sığ denizel bir ortamı temsil ettiğidüşünülmüştür.Demirci Metamorfiti ile Damrıkziyaret Metamorfiti arasında gelişen makaslama zonununkarakteri yapılan mikro yapısal çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler ilegüneye eğimli olan makaslama zonu boyunca üst blokun K-KD yönünde hareket ettiğitespit edilmiştir. Yapılan paleomağnetik çalışmalar, inceleme alanındaki Miyosen öncesitektonik birliklerin saat yönünde 47Ë lik bir rotasyona uğradığını göstermiştir. BununlaDemirci Metamorfiti ile Damrıkziyaret Metamorfiti arasında gelişen ve ortalama 20Ëgüneye eğimli olan makaslama zonunun Miyosen öncesi dönemde kuzeye düşük açı ileeğimli normal fay olduğu tespit edilmiştir.SUMMARYStratigraphy, Deformation History and Neo-tectonic Rotation of the Tectonic Unitsin the NE Menderes Massif, Simav, Kütahya.The study area is located to the south of Simav (Kütahya). The following tectonic unitsare exposed in the study area in a structurally ascending order: Demirci Metamorphics,Simav Metamorphics, Ayçal Limestone Nappe and Budagan Limestone Nappe. TheMiocene Kızılbük Formation and the Civanadağ Tuffs unconformably overlie these units.The Demirci Metamorphics comprise migmatites, gneiss and schists. The SimavMetamorphics are a meta-clastic sequence with occassional metabasic interlayers andcomprise ultramafic and marble blocks. This unit is thought to represent a passive marginsequence and the overlying subduction-accretion complex. The Simav Metamorphics aretectonically overlain by the Damrıkziyaret Metamorphics which consists of meta-peliteand meta-psamite succession at the base and meta-carbonate blocks at the top. TheDamrıkziyaret Metamorphics are interpreted as an upward deepening sedimentary basin.The Ayçal Limestone Nappe tectonically overlies the Damrıkziyaret Metamorphics. Themeta-carbonate blocks at the upper part of the Damrıkziyaret Metamorphics are thoughtto have derived from the Ayçal Limestone Nappe. The Budağan Limestone Nappetectonically overlies the meta-pelites of Damrıkziyaret Metamorphics.
Özet (Çeviri)
güneye eğimli olan makaslama zonu boyunca üst blokun K-KD yönünde hareket ettiğitespit edilmiştir. Yapılan paleomağnetik çalışmalar, inceleme alanındaki Miyosen öncesitektonik birliklerin saat yönünde 47Ë lik bir rotasyona uğradığını göstermiştir. BununlaDemirci Metamorfiti ile Damrıkziyaret Metamorfiti arasında gelişen ve ortalama 20Ëgüneye eğimli olan makaslama zonunun Miyosen öncesi dönemde kuzeye düşük açı ileeğimli normal fay olduğu tespit edilmiştir.SUMMARYStratigraphy, Deformation History and Neo-tectonic Rotation of the Tectonic Unitsin the NE Menderes Massif, Simav, Kütahya.The study area is located to the south of Simav (Kütahya). The following tectonic unitsare exposed in the study area in a structurally ascending order: Demirci Metamorphics,Simav Metamorphics, Ayçal Limestone Nappe and Budagan Limestone Nappe. TheMiocene Kızılbük Formation and the Civanadağ Tuffs unconformably overlie these units.The Demirci Metamorphics comprise migmatites, gneiss and schists. The SimavMetamorphics are a meta-clastic sequence with occassional metabasic interlayers andcomprise ultramafic and marble blocks. This unit is thought to represent a passive marginsequence and the overlying subduction-accretion complex. The Simav Metamorphics aretectonically overlain by the Damrıkziyaret Metamorphics which consists of meta-peliteand meta-psamite succession at the base and meta-carbonate blocks at the top. TheDamrıkziyaret Metamorphics are interpreted as an upward deepening sedimentary basin.The Ayçal Limestone Nappe tectonically overlies the Damrıkziyaret Metamorphics. Themeta-carbonate blocks at the upper part of the Damrıkziyaret Metamorphics are thoughtto have derived from the Ayçal Limestone Nappe. The Budağan Limestone Nappetectonically overlies the meta-pelites of Damrıkziyaret Metamorphics.A micro-structural study was made to determine the sense of shear along a myloniticzone seperating the Damrıkziyaret Metamorphics above and the Demirci Metamorphicsbelow. The data collected yielded a top to the N-NE sense of shearing. Palaeomagneticdata carried out during this study indicated ca 47Ë clockwise rotation of whole regionsince the Miocene period. Thus, rotation of the structural data back to its pre-Mioceneposition indicates that the mylonitic zone between the Damrıkziyaret Metamorphics andthe Demirci Metamorphics is not a thrust fault, instead is associated with a normal senseof shearing.