Gecikmeli hücresel sinir ağlarının kararlılık analizi
Stabilty analysis of delayed cellular neural networks
  1. Tez No: 198526
  2. Yazar: SİBEL SENAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SABRİ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
üOZETğ˙ ˙ü ˙˙ ˙˙GECIKMELI HUCRESEL SINIR AGLARININ KARARLILIK ANALIZIBu tezde gecikmeli hü cresel sinir ağ ları icin kararlılık analizleri yapılmakta ve cesitli kararlılıku g ş şştü rleri icin yeni yeterli kriterler verilmektedir.u şğCoklu zaman gecikmeli hü cresel sinir ağ larında denge noktasının varlıgı, tekliğ i ve global asim-ş u g gtotik kararlılığ ı icin yeni yeterli kosullar elde edilmektedir. Elde edilen sonuclar, yapay sinirgş ş şü ğağ ının kararlılık ozelliklerini, gecikme parametresinden bagımsız olarak, sadece sistem para-gğmetreleri arasındaki iliskiler ile saglamaktadır.şAynı zamanda, Lyapunov-Krasovskii fonksiyonunun daha genel bir formunun kullanılmasının,ügecikmeli hü cresel sinir ağ larında denge noktasının ustel kararlılığ ı icin yeni sonuclar eldeu g gş şetmeye olanak sağ ladığ ı gü sterilmektedir. Sonuclar gecikme zamanı ve sistem parametrelerig go şarasındaki iliskiler ile ifade edilmektedir.şğSon olarak gecikmeli hü cresel sinir ağ ları modelleri icin elde ettigimiz sonuclar literatü rdeu g ş ş uüyayınlanmıs en yeni sonuclarla karsılastırılmaktadır. Verilen sayısal ornekler ve yapılan bil-ş ş şşü u uğ ü ugisayar simü lasyonları elde edilen sonucların ozgü nlü gunü desteklemektedir.u ş
Özet (Çeviri)
SUMMARYSTABILITY ANALYSIS OF DELAYED CELLULAR NEURAL NETWORKSThis thesis studies the stability properties of delayed cellular neural networks (DCNNs) andpresents new stability criteria.A new sufficient condition for the existence, uniqueness and global asymptotic stability of theequilibrium point for cellular neural networks with multiple time delays is presented. The re-sults impose constraint conditions on the network parameters of neural system independentlyof the delay parameters.It is also shown that the use of a more general type of Lyapunov-Krasovskii functional enablesus to derive new results for exponential stability of the equilibrium point for DCNNs. The re-sults establish a relation between the delay time and the parameters of the network.Finally, the results we obtained for delayed cellular neural networks models are also comparedwith one of the most recent results derived in the literature. These results are supported by givennumerical examples and computer simulations.