Monitoring of resin flow and cure in resin transfer molding (RTM) process
Reçine kalıplama metodunda polimer akısı ve kür olmasının izlenmesi
  1. Tez No: 198569
  2. Yazar: GÖKER TUNÇOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MURAT SOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZETKompozit malzeme üretim yöntemleri, kullanılan malzeme ve hazırlanışındakideğişkenliklerden ötürü henüz tamamen otomasyona geçirilememiştir. Bu çalışmada, en çokkullanılan kompozit malzeme üretim tekniklerinden biri olan Resin Transfer Kalıplama(RTM) metodunun farklı tip algılayıcılar ve bir kontrol sistemiyle kontrol edilmesiincelenmiştir. Bu kontrol sisteminin diğer elemanları kalıp, enjeksiyon makinesi, veri toplamasistemi ve kalıp doldurma simülasyonlarından oluşmaktadır. Kalıp içerisinde kalan hava,kompozit parçanın mekanik özelliklerini ve dış etkilere karşı korunmasını kötü yöndeetkilediği için, kalıbın tamamen polimer ile doldurulması şarttır. Kalıbın tamamendoldurulabilmesi ve parçanın ne zaman kalıptan çıkarılacağını belirlemek için, hem polimerakışını hem de kür olmasını denetleyen bir algılayıcı sistemi gerekmektedir. Bu amaçla, ilkolarak sıcaklık algılayıcıları kullanılmıştır. Ancak bu algılayıcıların kullanımında bir takımkısıtlamalar olduğu ve bunun da en büyük sebebinin polimerden kalıba olan yüksek ısıtransferi olduğu tespit edilmiştir. Daha uygun bir seçenek olarak, doğrusal (lineal) voltajalgılayıcı sistemleri üzerinde çalışılmış ve akış ile kür olmayı birlikte denetleyebilen noktasalvoltaj algılayıcıları geliştirilmiştir. Bu algılayıcılar güvenilir, dayanıklı, ucuz ve üretimlerikolay sistemlerdir.Kontrol sisteminin diğer önemli bir parçası da kalıp doldurma simülasyonlarıdır. Doğrusimülasyon sonuçları ancak doğru malzeme bilgisi girdileri ile elde edilebilir. Bu amaçla,elyaf dokumanın geçirgenliğini hesaplayabilmek için, mükemmel olmayan 1 boyutluenjeksiyon deney sonuçlarını düzeltmek için bir metot geliştirilmiştir. Ayrıca, Stokes akışmodeli ve sonlu farklar çözüm metodu kullanılarak, farklı geometrilerdeki hava kanallarınıngeçirgenliği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTManufacturing processes of composite materials have not been completely automated yetdue to the variations in material used and preparation of it. In this study, Resin TransferMolding (RTM) process is controlled by using two alternative sensor systems integrated witha mold, injection machine, data acquisition system, and mold filling simulations. Sincemechanical properties of finished part and its protection against ambient conditions areaffected by entrapped air in it, the mold must be completely filled with polymer. A sensorsystem is needed to monitor both mold filling and resin cure, so that the mold cavity is filledcompletely, and it can be decided when to open the mold and take the part out. First,thermocouple sensor systems were applied with some limitations on usage. The majordrawback of this system was high conductive heat loss from polymer to mold wall. As a betteralternative sensor system, voltage lineal sensors were studied and point voltage sensors weredeveloped capable of monitoring resin flow and cure. These sensors are low-cost, reliable,durable, and easy to manufacture.Another element of a robust control system is mold filling simulations. Accuratesimulation results can be obtained only if the input material data is accurate. A correctionscheme was introduced for the measurement of the permeability of bulk preform using non-perfect one-dimensional injection experiments. In addition, a model to calculate thepermeability of race-tracking channels was applied based on Stokes flow. The model wassolved by using finite difference method for different channel geometries.