Senkron generatörlerin uyartım sistemlerinin yarı iletkenli devrelerle denetimi
Control of synchronous generator's excitation systems using semiconductor circuits
  1. Tez No: 198667
  2. Yazar: SUNAY ARDA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalı mada enerji üretim kontrol sistemlerinden senkron generatörlerinuyartım sistemleri hakkında bilgi verilmi tir. IEEE'nin uyartım sistem modelleriincelenmi , bunlardan ST1A statik uyartım sistemi Matlab-Simulink'te dizaynedilmi tir. ST1A statik uyartımın simulasyonu yapılmı ve dinamik uyartım sistemiile kar ıla tırılmı tır. Sistem parametreleri olarak IEEE'nin ST1A statik uyartımsistemi için vermi oldu u parametreler kullanılmı tır. Simulasyonda uyartım akımı,uyartım gerilimi, generatör çıkı voltajı, üç faz stator akımı ve generatörün hızı gibiparametreler ölçülmü tür. Bu parametrelerin e rileri generatör çıkı ındaki yük'egöre de i kenlik göstermi tir.Son olarak sonuçların de erlendirilmesi yapılmı ve ST1A statik uyartım sistemperformansının dinamik uyartım'a göre yüksek oldu unu görülmü tür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was given an information about the excitation systems ofsynchronous generators. The IEEE excitation system models were examined, theST1A static excitation was designed in Matlab-Simulink. The ST1A static excitationwas simulated and it was compared with indirect excitation system. The IEEE ST1Astatic excitation system parameters were used in the simulation. The excitationcurrent, excitation voltage, generator voltage, three phase stator current andgenerator speed were measured. This parameters were changed according to thesystem load.Lastly, the discussion of the results were made and it was understood that theperformance of the ST1A static excitation is higher than the indirect excitationsystem.