Polietilen malzemenin sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesi
Joining of polyethylene with friction stir welding
- Tez No: 198666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, polietilen malzemenin tek taraflı ve çift taraflı sürtünmekarıştırma kaynağı ile birleştirilmesi ve bu birleştirme sırasında kullanılan farklıanahtar kaynak parametrelerinin, kaynaklı bağlantının mukavemet özellikleriüzerindeki etkileri incelenmiştir.Kaynak işlemi sırasında, takım ilerleme hızı ve takım açısı olmak üzere iki farklıparametre ele alınmıştır ve bu parametreler ile 5 mm kalınlığındaki polietilenplakalara tek taraflı ve çift taraflı olmak üzere iki tip alın kaynağı uygulanmıştır.Daha sonra bu plakalardan çıkarılan numuneler üzerinde çekme ve üç nokta eğmedeneyleri uygulanarak kaynaklı bağlantıların dayanım değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was examined that joining of polyethylene with single-sided and two-sided fricton stir welding. And the effects of single-sided and two-sided friction stir welding on polytethylene strength with using different keyparameters were investigated.During welding process, two different parameters including feedrate and tool anglewere examined and with these parameters, single-sided and two sided butt weldswere applied to 5 mm thickness of polyethylene sheets. Afterward, tensile and threepoint bending tests were applied on the samples which were taken from weldedsheets and the strength values of samples were measured.