Kum kalıba dökümde farklı yolluk, besleyici tasarım yöntemlerinin kıyaslanması
The comparison of different riser and gating system design methods in sand mould casting
  1. Tez No: 198673
  2. Yazar: AYTUĞ ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sanayideki büyüme ve rekabetin artmasına paralel olarak her geçen gün dahakarmaşık parça, makine ve sistemlerin, daha hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde imalatınaihtiyaç duyulmakta, bu da çok farklı ve yeni imalat teknolojilerinin geliştirilmesineöncülük etmiştir. Bilgisayarlar ile üretim gerçekleştirilmeye başlanmış ve bilgisayarlıtasarım ve imalat bir sistem haline dönüştürülerek, bilgisayar destekli tasarım veimalat (Computer Aided Design / Computer Aided Manufacturing-CAD/CAM)oluşturulmuştur. Bu çalışmada, döküm parçaların bilgisayar ortamında üç boyutlutasarımı araştırılmış, kasnak parçasının üç boyutlu model tasarımı yapılmıştır. Genelhesaplama yöntemiyle örnek yolluk ve besleyici hesapları yapılarak hesaplanan bazıparçalar kum kalıba kalıplanmıştır. Döküm sonrası parçaların kusursuz olduğugörülmüştür. Besleyici ve yolluk hesapları, yeni yaklaşımlara göre tekrarhesaplanmıştır. Genel hesaplama yönteminde bulunan değerler ile yeni yaklaşımyöntemiyle bulunan değerler karşılaştırılmıştır. Parça şekline bağlı olarak sonuçlarfarklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase of growth and competition in industry, the production ofcomplex castings, machine and systems in a faster, simpler and cheaper way isneeded. This causes the improvement of new production technologies. Productionwith computers starts and computer aided design and computer aided manufacturingare formed. In this work, three dimensional design of castings in computer is studiedand three dimensional model design of pulley is prepared. With general calculationmethod, riser and gating system is calculated. Some calculated castings are mouldedin a sand mould. That all the castings are undamaged is observed after castingprocess. The riser and gating system measurements are again calculated according tonew approaches. The values which are found with general measurement method andwith new approaches are compared. According to the casting shapes, the values showdifferences.