Çimlenme ve ilk fide büyüme evrelerindeki Lycopersicon esculentum Mill. 'de bazı gelişim parametreleri üzerine Ca (NO3)2 ve MgSO4 tuzluluğunun etkileri
The effects of the salinity of Ca (No3)2 and MgSO4 on some developmental parameters during germination and the first growth periods of the Lycopersicon esculentum Mill.
  1. Tez No: 198712
  2. Yazar: SABAHAT TÖRE YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETBu araştırmada çimlenme ve ilk fide büyüme evrelerindeki Lycopersiconesculentum Mill.'de bazı gelişim parametreleri üzerine Ca(NO3)2 ve MgSO4tuzluluğunun etkileri incelendi. Çalışmada fotoperyodik indüksiyona maruz bırakılanLycopersicon esculentum Mill. cv. H-2274 genotipinin tohumları ile fotoperyot vekaranlık uygulanan Lycopersicon esculentum Mill. cv. 11D-230 genotipinintohumlarında Ca(NO3)2 ve MgSO4 tuzluluğunun çimlenme oranlarında neden olduğudeğişimler arasında istatistiksel anlamı olan bir farklılık gözlenemezken, H-2274genotipinde karanlıkta inkübasyona alınan tohumlarda farklılığın p= 0.001 düzeyindeMgSO4 lehine daha yüksek olduğu görüldü. Fotoperyot uygulanan 11D-230 genotipininhipokotil, kök ve kotiledon yaş ağırlıklarında, karanlık şartlarda 11D-230 genotipininhipokotil ve kök yaş ağırlıklarında ve karanlık şartlarda H-2274 genotipinin kotiledonve kök yaş ağırlıklarında Ca(NO3)2 ve MgSO4 tuzluluğunun neden olduğu değişimleristatistiksel anlam oluşturmazken, H-2274 genotipinde fotoperyodik indüksiyon altındaCa(NO3)2 uygulamalarıyla MgSO4 uygulamalarından daha yüksek hipokotil, kök vekotiledon yaş ağırlıkları elde edildi. H-2274 genotipinde karanlık şartlarda da Ca(NO3)2uygulamaları ile daha yüksek hipokotil yaş ağırlıkları belirlendi. Genel morfometrikdeğerlendirmelerde H-2274 genotipinin lateral kök gelişimlerinde Ca(NO3)2 ve MgSO4tuzluluğunun neden olduğu değişimler arasında istatistiksel anlamı olan bir farklılıkizlenemezken, 11D-230 genotipinde Ca(NO3)2 uygulamalarıyla daha yüksek değerlerletemsil edilen lateral kök gelişimlerine tanık olundu. Ele alınan diğer morfometrikgözlemlerde de genotiplere göre farklılaşan düzeylerde değişimler söz konusu idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study aims to investigate the effects of Ca(NO3)2 and MgSO4 upon somedevelopmental parameters in Lycopersicon esculentum Mill. during the germination andfirst growth periods. No statistical significance could be determined between thechanges in the germination levels of the salinity of Ca(NO3)2 and MgSO4 in the seeds ofthe genotype of Lycopersicon esculentum Mill. cv. 11D-230 exposed to darkness andphotoperiods and those of Lycopersicon esculentum Mill. cv. H-2274 exposed tophotoperiodic inductions. The difference in the seeds incubated in darkness was muchhigher in H-2274 genotype in favour of MgSO4 (p=0.001). No statistical significancecould be determined for the levels of the change of the salinity of Ca(NO3)2 and MgSO4in relation to the hypocotyl, root and cotyledons of 11D-230 genotype exposed tophotoperiods and darkness and on the other hand, the wetness weigh of the hypocotyl,root and cotyledons of H-2274 genotype was much higher during photoperiodinductions with the application of Ca(NO3)2 and MgSO4 applications. On morphometricevalvations, there was no statistical significance between the changes caused by thesalinity of Ca(NO3)2 and MgSO4 regarding the lateral root development of H-2274genotype. However, lateral root developments represented with higher values weredetermined as a result of Ca(NO3)2 applications to 11D-230 genotype. As to the othermorphometric observations mentioned in the study, varying changes were observeddepending on the genotypes.