Yarı iletken güç elemanlarının bilgisayar benzeşimi
Computer simulation of semiconductor power devices
- Tez No: 199136
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ivYARIİLETKEN GÜÇ ELEMANLARININ BİLGİSAYAR SİMÜLASYONUM. Serhat KESERLİOĞLUÖZETBu çalışmada yarıiletken güç elemanlarının bilgisayar simülasyonu ele alındı.Simülasyon için Sonlu Farklar Yöntemi kullanıldı. İki-boyutlu sayısal simülasyonsonuçları olarak taşıyıcı yoğunlukları, potansiyel değişim ve elektrik alan gibi fizikselbüyüklüklere ait iki-boyutlu grafikler ve elemanı tanımlayan akım-gerilimkarakteristikleri elde edildi. Simülasyon programından yararlanılarak bir yarıiletken güçelemanı olan IGBT için karma bir model geliştirildi. Model IGBT'nin ?MOSFET + PiNDiyot? eşdeğer devre modeline dayanmaktadır ve PiN yapının simülasyonu ileMOSFET için ideal büyük işaret eşdeğerinin kullanılmasını birleştirmektedir. Karmamodelin uygulaması olarak IGBT'nin doğru akım ve gerilim karakteristikleri eldeedildi.
Özet (Çeviri)
vCOMPUTER SIMULATION OF SEMICONDUCTOR POWER DEVICESM. SERHAT KESERLİOĞLUSUMMARYSemiconductor power switches were simulated on the computer. The finitedifferences method was used for the simulation. With two dimensional simulations,carrier concentrations, potential distribution and electric field intensity were obtained.For the current-voltage characteristics of the IGBT power switch, a hybrid model wasdeveloped. The model is based on a MOSFET + PiN diode combination. The PiN diodestructure was simulated with the finite differences model while an analytical model forthe MOSFET was used. The DC characteristics of the IGBT were obtained with thismodel.