Design of a wideband and bi directional transducer for underwater communications
Sualtı iletişimi için geniş bandlı ve çift yönlü akustik çevirici modellemesi
  1. Tez No: 199481
  2. Yazar: IŞIL CEREN ELMASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde yüksek frekanslı kısa mesafe sualtı iletişimi için iki seramik katmanlıçevirici yapısı irdelendi. Yapının bir oktav genişliğinde çalışma bandıbulunmaktadır ve merkez çalışma frekansı 350 kHz'dir. Çevirici yapısında ikielektriksel, iki akustik port vardır. Seramik katmanlar her bir ışıma yapanyüzeyden su yüküne çeyrek dalga kalınlığındaki eşleştirici katmanlar aracılığıylaeşlenmişlerdir. Yapının sudaki uzun akustik boyunu dengelemek için elektrikselportların birer birer kullanılması incelenmiştir. Bu şekilde geniş bir bant aralığındaçalışma sağlanmıştır. Yapının hüzme genişliği arka arkaya ışıyan elemanlardandolayı dardır.
Özet (Çeviri)
A two ceramic layer stacked transducer structure for short range underwatercommunications at high frequencies is studied in this work. The structure has awide bandwidth of one octave and operates at 350 kHz center frequency.Transducer structure inherently has two electrical and two acoustic ports. Ceramiclayers are matched to water load through quarter wavelength thick matching layerson each radiating face. Using electrical ports separately to compensate for the largeacoustic length of the structure in water is also investigated. It is shown that thewide bandwidth operation can be maintained. The beamwidth of the structure isnarrow due to end - fire effect of two back-to-back radiating elements.