Bidirectional low noise X to K band sige bicmos T/R module core chip and a novel KU band reflection type phase shifter with full 360° phase shift range
Çift yönlü düşük gürültü X'den K bandına sige bicmos T/R modül çekirdek çipi ve yeni bir KU band yansıma tipi tam 360° faz kaydırma aralığına sahip faz değiştirici
- Tez No: 759532
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geniş bant faz dizili sistemler, kablosuz iletişimdeki son gelişmelerle yüksek talep görmektedir. Geniş bant ve çift yönlü T/R modülleri, sistem maliyetini ve karmaşıklığını azaltan tek çip kullanılarak birden fazla bandın kapsanmasına olanak tanır. Bu tezde geniş bantlı, çift yönlü ve düşük gürültülü bir X - K bant çekirdek yongası sunulmaktadır. SiGe BiCMOS teknolojisi, üstün RF performansı ve entegrasyon yetenekleri nedeniyle tercih edilmektedir. Bu tezde başlangıçta önerilen geniş bantlı, çift yönlü T/R modül çekirdek çipinin alt blokları sunulmuştur. Ortak zincirde TTD, zayıflatıcı ve BDA tasarımları detaylı olarak ele alınmaktadır. 124 ps, 93,6 ps ve 29.5 maksimum zaman gecikmeli üç farklı TTD alt bloğu tasarlanmıştır. İlk iki bloğun ölçüm sonuçları sunulmuştur. BDA ve zayıflatıcı tasarımları da simülasyon sonuçları ile birlikte sunulmaktadır. T/R modülünün ön ucu, ayrıntılı olarak tartışılan SPDT, LNA ve DPA tasarımlarından oluşur. CMOS muadillerine kıyasla çok düşük güç tüketimi maliyeti ile üstün IL ve alan performansına sahip yeni bir indüktörsüz SPDT tasarımı sunulmuştur. Çok düşük çekirdek alanına sahip ultra geniş bant, mükemmel gürültü ve empedans eşleştirme performansına sahip LNA tasarımıda sunulmaktadır. LNA ayrıca sadece 56 mW güç tüketimi ile 27 dB'ye eşit olan çok yüksek bir kazanca sahiptir. Bu tezin ikinci bölümünde yeni bir Ku-bant, değiştirilen freakans modlarına sahip RTPS tasarımı sunulmuştur. Önerilen RTPS, tam faz kaydırma aralığını kapsayacak yeni bir mimari kullanmaktadır. Önerilen RTPS tasarımı, yazarın bildiği kadarıyla, literatürde sunulan diğer son teknoloji RTPS'ler arasında en yüksek simüle edilmiş kesirli bant genişliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
With recent advancements in wireless communications, wideband phased array systems are in high demand. Wideband and bidirectional T/R modules allow covering multiple bands by using a single chip, reducing system cost and complexity. A wideband, bidirectional, and low noise X to K band core chip is presented in this thesis. SiGe BiCMOS technology is preferred due to its superior RF performance and integration capabilities. In the beginning, sub-blocks of the proposed wideband, bidirectional T/R module core chip are presented. TTD, attenuator, and BDA designs are discussed in detail in the common chain. Three different TTD sub-blocks are designed with 124 ps, 93.6 ps, and 29.5 ps maximum time delays. The measurement results of the first two blocks are presented. BDA and attenuator designs are also presented with simulation results. The front end of the T/R module consists of SPDT, LNA, and DPA designs which are discussed in detail. A novel inductor-less SPDT design presented with superior IL and area performance with a low power consumption cost compared to its CMOS counterparts. An ultra-wideband LNA with a low core area and excellent noise and impedance matching performance is presented. LNA also has a very high gain equal to 27 dB with only 69 mW power consumption. In the second part of this thesis, a novel Ku-band RTPS design is presented with a re-configurable mode of operations. The proposed RTPS utilizes a novel architecture to cover the complete phase shift range. The proposed RTPS design has the highest simulated fractional bandwidth among the other state-of-the-art RTPS presented in the literature, to the author's best knowledge.