Coğrafi bilgi sistemleri (CBS)ile bazı bitki populasyonlarının belirlenmesi ve populasyonların karakterizasyonu
The determination and charakterization of some medicinal plant populations by geographic information system
- Tez No: 199487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ARABACI, PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) le Bazı Tıbbi BitkiPopulasyonlarının Belirlenmesi ve PopulasyonlarınKarakterizasyonuFatma GÜREBu araştırma, tıbbi bitkiler bakımından oldukça zengin bir floraya sahipbulunan ve bu özelliği nedeniyle seçilen Kazdağı'nın Çanakkale ili Yenice ilçesisınırları kapsamı içine giren bir bölümünde yürütülmüştür. Çalışmada Coğrafi BilgiSistemi kullanılarak, Kazdağı florasında yayılım gösteren bazı tıbbi bitkilerindağılım alanlarının sağlıklı ve etkin olarak belirlenebilmesi amaçlanmış ve incelenenlokasyonlardaki tıbbi bitkiler karekterize edilerek ileriki çalışmalar için bölgepotansiyeli ortaya konmuştur. Ancak; CBS ile tıbbi bitkilerin karekterizasyonubirbiriyle ilişkilendirilmemiştir.Bölgeye ait 1/25 000 ölçekli topoğrafik, toprak ve orman amenajman haritalarıüzerinde yol, akarsu, köy sınırları, toprak grupları, orman işletme sınıflarına göreağaçların dağılım alanları sayısallaştırılarak, kapsamlı bir veri tabanıoluşturulmuştur. Sonrasında yapılan arazi çalışmaları ile bu bitkilerin yaşamortamları gözlenmiş ve üst bitki, toprak grubu, yöney istekleri doğrultusundasorgulamalar yapılarak yetiştikleri yerler tespit edilmiştir. Arazi çalışması sırasındaalınan örneklerde bazı agronomik ve teknolojik özellikler belirlenmiştir.Bitkilerin incelenen özellikler bakımından çok geniş varyasyon gösterdiği tespitedilmiştir. Varyasyonun alt ve üst değerleri dikkate alındığında genotipik çeşitliliğinfazla olduğu gözlenmiştir. Bu sebeple gelecekte yapılacak ıslah çalışmaları açısındanistenen kriterlerin elde edilme olasılığının yüksek olduğu düşünülmektedir. Ayrıcabitkilerde kalite kriterleri bakımından üstün özellikli olanlarının adaptasyon ve ıslahçalışmalarıyla daha iyi sonuçların ortaya konması mümkün olacaktır.Model bir çalışma niteliğinde olan bu araştırmanın, günümüzde oldukça çokzaman ve para ayrılması gereken flora çalışmalarının zamanını ve maliyetiniazaltacağı umulmaktadır. Alanında yapılan ilk çalışma olması yönüyle, gelecekteyapılacak çalışmalarda büyük kolaylık sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Determination and Characterization of Some MedicinalPlant Populations by Geographic Information SystemFatma GÜREThis research has been conducted in the pilot of Yenice town of Kazdağı,Çanakkale that has a rich flora in term of medicinal plants. The purpose of this studyis to determine the locations of some medicinal plant in Kazdağları flora, and toaloborate the potential of the area by characterizing the medicinal plant in theselocations. And yet, these two steps has been kept seperately.A compherensive database has been created by digitizing roads, water bodies,village borders, soil groups and the distribution of trees based on the forestadministration classes, from the 1/25 000 scale, topoghraphic, soil and forest maps.After that, the habitats of these plants was observed in field studies, and canopyplants, soil groups, aspects have been used in inquaries to determine the speciesdistribution. On the samples, that was taken during field studies, some agronomicand technological features such as were determined.Plant showed wide variability in term of studies character. Genotipic variationis very wide based on minimum and maximum values. That is why, this genotipicvariation would be the source of new genes. For further plant breeding programs. Byusing getic variation plant breeders would be able to improve adaption and qualityparameters.The present model study is hoped to reduce time and budget costs, that is thebiggest challenge of flora studies. The significance of the study comen in the form ofbeing the first example in the medicinal plant field.