Anahtarlamalı güç kaynaklarının performanslarının teorik ve uygulamalı olarak incelenmesi
Theoretical and practical analaysis of switched mode power supply's performance
- Tez No: 199506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDİ BOYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle azaltan, artıran, ileri, geri dönüşlü, itme-çekmetipi, tam köprü ve yarım köprü güç kaynaklarının çalışmaları incelendi. Bu güçkaynaklarının tasarımları yapılarak baskılı devre çizim programında baskılı devreçizimleri yapıldı. Pratikteki çalışmalarının ve performanslarının analizleri için bireradet üretimi gerçekleştirildi. Tasarlanan kartların performans analizleri için akım,gerilim ve sıcaklık verilerini toplayıp seri port aracılığı ile bilgisayara aktaran veritoplama ve sayısal kontrol kartının tasarımı yapıldı. Kullanıcı ara yüz programıyazıldı ve bu kartın baskılı devresi çizilerek bir adet üretildi. Sayısal kontrol kartıiçin denetim algoritması geliştirildi. Her bir topoloji sayısal kontrol kartı iledenetlendi ve performansları incelendi.Sonuç olarak anahtarlamalı güç kaynaklarının en temel topolojilerinin esnek birşekilde kontrol edilebileceği, tüm parametrelerinin rahatlıkla bilgisayar ortamınaaktarılabileceği ve sayısal kontrol algoritmalarının rahatlıkla denenebilineceği birortam gerçekleştirildi.Ocak 2007 Sefa YILDIRAN
Özet (Çeviri)
In this study, first of all switched mode power supply topologies which is buck,boost, forward, flyback, push-pull, full bridge and half bridge have been dwelled on.In these topologies Boost, Buck, Push Pull, Fly Back and H Bridge types aredesigned. In Eagle program lay outs of designed topologies are created. In order tomake performance analysis and to see working of them, prototype of each other ismade. In performance analysis in order to observe current, voltage and temperatureparameters of topologies digital control board which has communication ability withPC is designed and layout is created and also prototype of it is made. In control boarduser interface software is developed. Control algorithm which is runnig on digitalcontrol board is developed. Each of power topology board is controlled by digitalcontrol board and performances of them at practice are measured.In conclusion, experiment set up of switched mode power supply basictopologies which have flexible control structure, easily transferring all parameters toPC, and easily trying of control algortihm is created.January 2007 Sefa YILDIRAN