DC raylı ulaşım sistemlerinde kaçak akımların analizi ve önleme yöntemleri
Analysis and prevention methods of the stray currents in DC rail transportation systems
- Tez No: 199507
- Danışmanlar: DR. MUHAMMET GARİP, Y.DOÇ.DR. YAŞAR BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETDC RAYLI ULAŞIM SİSTEMLERİNDE KAÇAK AKIMLARINANALİZİ VE ÖNLEME YÖNTEMLERİBu çalışmada, ülkemizde günden güne yaygınlaşmakta olan DC raylı ulaşımsistemlerinde meydana gelen kaçak akımların analizi ve önleme yöntemleri konusunadeğinilmiştir.Öncelikle konu ile ilgili literatür taraması, yerli ve yabancı kaynaklarınaraştırılması ile konu hakkında detaylı bilgi toplanmıştır. Böylece bu konudaki teorikbilgiler eşliğinde ilgilenenlere gerekli katkı sağlanmıştır. Araştırma konuları; kaçakakımın oluşum nedenleri, etkileri, korozyon, kaçak akımların belirlenmesi ve önlemeyöntemleridir.Birinci bölümde, konuya bir giriş yapılmış ve çalışmanın amacı açıklanmıştır.İkinci bölümde, raylı ulaşım sistemleri ve kaçak akımlar hakkında genelbilgiler verilmiştir. Bu amaçla, öncelikle raylı ulaşım sistemleri içinde yer alanüniteler incelenmiştir. Daha sonra kaçak akım tarifi yapılmış ve kaçak akımlarınoluşumları, kaçak akım oluşumuna neden olan durumlar, etkileri anlatılmıştır.Korozyon ve kaçak akımları engellemek için kullanılabilecek yöntemlerden teorikolarak söz edilmiştir. Bu şekilde kaynaklar incelenmiş ve gerekli bilgilerin eldeedilmiştir.Üçüncü bölümde, kaçak akımların tespit edilmesi için gerekli yöntemler vetopraklama yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. Topraklama ve diyot topraklamakarşılaştırılmış ve hangisinin daha az tehlikeli olacağı anlaşılmıştır. Bu aradauygulanan yöntemlerin topraklama standartlarının insan sağlığı için çok önemliolduğundan bahsedilmiştir.Sonuç aşamasında, ülkemizde daha önce yapılmış bir uygulamanın sonuçlarıverilmiştir. Sonuçlara göre bazı tablolar oluşturulmuş ve değerlendirme aşaması içingerekli bulgulara ulaşılmıştır.Son bölümde ise kaçak akım ölçümlerine göre analizler yapılmış ve bazıönemli öneriler ve yöntemlerden söz edilmiştir.Eylül, 2006 İlker SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTANALYSIS AND PREVENTION METHODS OF THE STRAYCURRENTS IN DC RAIL TRANSPORTATION SYSTEMSIn this study, analysis and prevention methods of stray currents issue, which isoccured in DC rail transportation systems are getting more popular day by day in ourcountry, is mentioned.Primarily, detailed information is taken about the issue with litterateurscanning which is relevant, vernacular and foreign reference investigation. Thus,neccessary contribution is provided with theoretical information in this issue tointerested. Investigation issues are the formation causes, the effects, determinationand prevention methods of stray currents.In the first section, it is entered to the issue and the purpose of the study isexplained.In the second section, the informations are given about the rail transportationsystems and stray currents. Because of this, for the first time, the units are examinedwhich are in the rail transportation systems. Then stray current description are doneand formations of the stray currents, the reason of the stray current formation, theeffects of the stray currents are reported. It is theoretically mentioned regardingavaliable methods are used for corrosion and stray currents. By this means, sourcesare researched and neccessary information has obtained.In the third section, it is also worked on the neccessary methods of straycurrents determination and grounding methods. Grounding and diode grounding arecompared and it is understood that which one is the least dangerous. In themeantime, it is also discussed that the grounding standartization of the appliedmethods are crucial for human health.Consequently, it is given the result of the application which was done afore inour country. According to the results some tables are prepared and it is reached thethe neccessary findings for the evaluation part.In the last section, it is analized about stray current measures and some of theimportant suggestions and methods are mentioned.Eylül, 2006 İlker SÖNMEZ