Kurşunun toprakta adsorpsiyon mekanizmasının belirlenmesi
Determination of lead adsorption mechanicsms on soils
  1. Tez No: 199778
  2. Yazar: ELİF ULUPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTEN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKURŞUNUN TOPRAKTA ADSORPS YON MEKAN ZMASININBEL RLENMESElif ULUPINARZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüÇevre Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd.Doç. Dr., Ayten GENÇNisan 2007, 51 sayfaKurşunun siltli killi kumlu toprakta adsorpsiyonu ortam pH'ı asidik olduğu durumlardakesikli adsorpsiyon denge deneyleri yapılarak incelenmiştir. Çalışılan kurşun iyonuderişimi 10-1000 mg/L arasındadır ve toprağa kurşun iyonu çözeltiye kurşun nitrateklenmesiyle sağlanmıştır. Kesikli adsorpsiyon denge deneyleri 2, 3, 4 ve 5 pHdeğerlerinde gerçekleştirilmiş ve istenilen pH'ı elde etmek için nitrik asit kullanılmıştır.Ayrıca, bütün deneylerde iyonik güç kalsiyum nitrat çözeltisi kullanılarak 0.09 M'da sabittutulmuştur. Langmuir adsorpsiyon izoterm sonuçlarına göre siltli killi kumlu topraklarkurşun adsorpsiyonu için sınırlı bir kapasiteye sahiptir ve minimum tek tabaka adsorpsiyonkapasitesi pH değeri 2'de elde edilir. Ayrıca, pH değeri 2'de kurşun iyonlarının pH 3, 4 ve5 değerlerine göre çok daha kuvvetli bir şekilde toprağa adsorplandığı gözlenmiştir.Kinetik çalışmalara göre kurşunun siltli killi kumlu topraklar üzerine adsorpsiyonu yalancıbirinci derece hız kinetiği ile ifade edilebilir. Elde edilen deney sonuçlarına göre, pH 2değerinde yalancı birinci derece hız sabitinin başlangıç kurşun derişimindeki artışa rağmensabit kaldığı ve değişmediği gözlenmiştir . Ancak pH değeri 5 olduğunda ise yalancıiiiÖZET (devam ediyor)birinci derece hız sabiti başlangıç kurşun derişimindeki artışa bağlı olarak artışgöstermektedir.Anahtar Sözcükler : Kurşun; Toprak; Adsorpsiyon; Langmuir; Adsorpsiyon hızıBilim Kodu : 615.01.01iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisDETERMINATION OF LEAD ADSORPTION MECHANICSMS ON SOILSElif ULUPINARZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Environmental EngineeringThesis Advisor: Asst.Prof. Dr. Ayten GENÇApril 2007, 51 pagesThe adsorption of lead ions by a non-contaminated silty clayey soil was studied in acidicconditions by performing batch equilibrium experiments. The studied lead concentrationrange in aqueous solutions was between 10 to 1000 mg/l and the lead ions were introducedto the soil by preparing corresponding lead solutions from lead nitrate. Adsorptionexperiments were performed at the pH values of 2, 3, 4 and 5 and the desired pH valueswere adjusted by the addition of nitric acid. The ionic strength of the solution in allexperiments was kept constant at 0.09 M with calcium nitrate. Langmuir adsorptionisotherms indicate that the silty clayey soils have a limited capacity for sorption of lead andthe minimum monolayer adsorption capacity is obtained at the pH value of 2. In addition,the bonding energy values show that lead ions attach to silty clayey soil much stronger atthe pH value of 2 than other pHs. According to kinetic studies, the adsorption of lead ionsonto silty clayey soil follows a pseudo first order. When pH is equal to 2, whatever theinitial concentration of lead the first order rate constant stays almost constant. However,vABSTRACT (continued)when pH increases to 5, pseudo first order rate constant shows a strong dependency on theinitial lead concentration.Key Words : Lead; Soil; Adsorption; Langmuir; Adsorption rateScience Code : 615.01.01vi