Polimer malzemelerin sfero döküm karşısında aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation wear behaviours of polymeric materials against spherecol castings
- Tez No: 199788
- Danışmanlar: Y.DOÇ. VEDAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kapsamında imal edilen pin on disk aşınma cihazında PA 6 ve PA 6G ticariadıyla bilinen sırasıyla beyaz ve yeşil renkli kestamitlerin aşınma davranışlarıincelenmiştir. ncelenen kestamitlerin sertlik değerleri vikers cinsinden 200 g yük altındaincelenmiştir. Aşınma testleri, pin on disk aşınma cihazında sulu ve kuru ortamdagerçekleştirilmiştir. Ketamitlerin aşınma davranışları 15, 30 ve 45 N yük altında 2160 mkayma mesafesinde 0.4 m/s kayma hızında belirlenmiştir. ncelenen kestamitlerin sertlikdeğerleri kestamit cinsi ile değişmemiş yaklaşık olarak 12 HV olarak belirlenmiştir. Suluortam aşınma deneyleri artan deney yükü ile kestamitlerin ağırlık kayıplarının artığını vebeyaz kestamitin aşınma direncinin yeşil kestamitten daha yüksek olduğunu ortayaçıkarmıştır. Bununla birlikte kuru ortam aşınma deneylerinde, deney yükünün artması ileyeşil kestamitin ağırlık kaybı beyaz kestamitin ağırlık kaybından daha fazladır.Anahtar Sözcükler : Aşınma, Pin-on-disk, Polimer.
Özet (Çeviri)
Wear behaviors of cast amides PA6 and PA 6G green and white grades respectively wereinvestigated by pin-on-disc machine produced in this study. Hardness values of theinvestigated cast amides were evaluated under 200 g load. Wear tests were carried out onpin-on-disk apparatus under wet and dry conditions. Wear behaviors of the cast amideswere observed at a sliding speed of 0.4 m/s, with 2160m distance under 15, 30 and 45Nloads. It was observed that the hardness of the investigated cast amides was not altered inrespect to their origin as being 12 HV. It was noted that weight loss of the cast amideswere increased as the applied load increased in wet condition and the wear resistance ofthe white cast amide is more pronounced than the green amide. However, weight loss ofthe green cast amide was reduced slightly whereas the weight of the white cast amide wasincreased with increasing applied load.Key Words : Wear, Pin-on-disc, polymer.