Düz ısı borulu güneşli su ısıtma sistemleri ile birleşik ısı borulu güneşli su ısıtma sistemlerinin performans değerlerinin kıyaslamalı olarak belirlenmesi
Determination of comparative performans values of heat pipe solar and combined heat pipe solar water heating system
  1. Tez No: 199789
  2. Yazar: BAHADIR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güneş enerjisi ile ısı borusu uygulamaları, dünyada kullanılmakta olan yenilenebilir enerjikaynakları arasında en umut verici olanlarından biridir. Yapılan bu tez çalışmasının amacıgüneş kollektörlerinde ısı borulu sistemlerin kolektör verimlerine olan etkisininbelirlenmesidir. Bu amaca yönelik; düz ısı borulu ve birleşik ısı borulu olarak iki farklışekilde tasarlanıp imalatı gerçekleştirilen kollektörler üzerinde altı gün süreyle Karabükşartlarında deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneyler sırasında her iki kollektör depolardakisu sıcaklıkları, ortam sıcaklığı, ışınım şiddeti değerleri ölçülmüş olup deneysel verilerneticesinde kollektörlere ait verim eğrileri çıkartılmıştır. Kıyaslama sonucunda, birleşik ısıborulu sistemin verimi %57, düz ısı borulu sistemin verimi %49 olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak birleşik ısı borulu olarak tasarlanan kollektör performansının düz ısı borulusistemden daha yüksek olduğu görülmüştür.Anahtar Sözcükler : Isı Borusu, Güneş Kollektörü
Özet (Çeviri)
Implementation of heat pipes using solar energy is the most promising one among therenewable energy sources used in the world. The aim of the thesis is to determine theeffects on the collector efficiency of heat pipe systems in solar collectors. Thus, theexperimental studies in Karabük city conditions have been conducted throughout six dayson the designed and produced collectors as heat pipe and combined heat pipe. During theexperiments the mesurements have been done for the water temperatures in the tanks, theambience temperature, the radiation amount in both systems. The efficiency was plottedbased on the experimental results. At the comparision, it is found that, the efficiency ofcombined heat pipe system is 57% and the efficiency of heat pipe system is 49%. As aresult, the performance of system designed as combined heat pipe is higher than that of thesystem designed as heat pipe.Keywords : Heat pipe, Solar Collector