Doğal yataklı bileşik kanallarda tek boyutlu model ile hidrolik hesaplar
Hydraulics of compound channels with natural bed using one dimensional flow model
  1. Tez No: 200023
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
DOĞAL YATAKLI B LEŞ K KANALLARDA TEK BOYUTLU MODEL LEH DROL K HESAPLAR(Doktora Tezi)Çağlar ÖZCANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETTaşkın yatağı bitki örtüsü içermeyen bileşik kesitli kanallar için yapılanaraştırmalarda dikkate alınan ana yatak akım karakteristiklerinin girişimdirenci ile olan ilişkisi, taşkın yatağı bitki örtüsü içeren bileşik kesitli kanallardayapılan araştırmalarda göz önüne alınmamıştır. Bu çalışmada ana yatak kesitşeklinin yanı sıra, taşkın yatağı kesit şekli ve ana yatak şev eğiminin de girişimdirenci ile ilişkisi araştırılmıştır. Hazırlanan hidrolik modelde, dört farklı anayatak kesiti için deneyler yürütülmüştür. Kesit üzerinde noktasal hızlar Pitottüpü ile ölçülmüş olup, cidar kayma gerilmeleri Patel eşitliği ile belirlenmiştir.Ana yatakta cidara bağlı ve girişime bağlı direnç karakteristikleri Einstein-Horton yaklaşımı ile hesaplanmıştır. Ana yatakta akıma dik doğrultudaki yataykayma gerilme dağılımı ve yatay hız dağılımları sayısal çözümleme ilebelirlenmiştir. Çalışmanın deney verilerinin analizi sonucunda, girişimin Darcy-Weisbach direnç katsayısını hesaplamaya yönelik türetilen logaritmik eşitlik vebu logaritmik eşitlikten türetilen yatay hız dağılımı ve yatay kayma gerilmesidağılımı eşitlikleri, Pasche, Mertens ve Nuding eşitlikleri ile karşılaştırılmış vebu çalışmanın ve SERC-FCF araştırmasının deney sonuçlarına uygulanmıştır.Türetilen eşitlikler belirli sınır şartlarında tatmin edici sonuçlar vermektedir.Bilim Kodu : 911.1.125Anahtar Kelimeler : Bileşik kesit, bitki örtülü taşkın yatağı, girişimSayfa Adedi : 260Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tülay ÖZBEK
Özet (Çeviri)
HYDRAULICS OF COMPOUND CHANNELS WITH NATURAL BEDUSING ONE DIMENSIONAL FLOW MODEL(Ph.D. Thesis)Çağlar ÖZCANGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTThe relationship and the interaction between the flow characteristics of mainchannel and floodplain have not taken into consideration in the research ofcompound channels with vegetative floodplain yet. In this study, therelationship and the interaction between the shape of floodplain and the slope ofmain channel embankment are also investigated in addition to shape of mainchannel. A physical model is set up and the experiments are done for the fourdifferent shapes of main channel. The velocities are measured by using a Pitottube and the wall shear stresses are computed with Patel equation. The wallshear and interface shear characteristics are calculated by using Einstein-Horton method. The lateral shear stress and the lateral velocity distributions,caused by interaction, are determined by numerical methods. The derivedlogaritmic equation which gives the Darcy-Weisbach coefficient of the interfaceshear, the lateral shear stress and velocity distribution equations which arederived from the logaritmic equation in question, are compared with the onesproposed by Pasche, Mertens and Nuding, and are carried out on theexperimental results of this study and the data of SERC-FCF. Satisfactoryresults are obtained from the derived eqautions for certain boundaryconditions.Science Code : 911.1.125Key Words : Compound channel, vegetative floodplain, interactionPage Number : 260Adviser : Prof. Dr. Tülay ÖZBEK