A decision support system for consumer driven supply networks
Müşteri odaklı tedarik zincirleri için karar destek sistemi
- Tez No: 200115
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETMÜŞTERİ ODAKLI TEDARİK ZİNCİRLERİ İÇİN KARARDESTEK SİSTEMİBu çalışmada, müşteri odaklı tederik zincilerinde taktik ve stratejik seviye karar vermeproblemlerini yönetmek amacı ile bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Çoğu zaman kararverme süreçleri farklı amaçları olan çok sayıda karar vericiler ve karmaşık bir yapı içermektedir.Bu yüzden üst yönetim bu problemleri yönetmek için uygun bir araca ihtiyaç duymaktadır. Bukarar destek sistemi eniyileme, kişiseleştirme ve varsayım analizi gibi genişletilmiş özellikleresahip olmalıdır. İncelenmekte olan problem yapısı gereği birden fazla karar vericinin amaçlarınıiçermektedir. Bu sınıftaki problemler için pareto analizi ve farklı karar değişkenleri için enverimli çözümlerin incelenmesi kaçınılmazdır. Bu çalışmadaki amaç tedarik ağı problemlrindeen iyi sonuç veren eniyileme modelinin geliştirilmesi değildir. Gerçek problemlerde, kararvericiler modelleme ve teknik detay hakkında yeterli bilgi ya da yeterli zamana sahipolmayabilirler. Bizim amacımız gerçek problemlerde kullanılan büyük ölçekli eniyilememodelleirnin yönetilmesi ve yukarıda bahsedilen zorlukların ortadan kaldırılması için bir araçgeliştirmektir. Bütün tedarik ağının farklı bölümlerini ifade eden fonkisyonları amaçları,değişkenleri, kısıtları ve parametreleri ile yaratıp aralarındaki ilişkileri kurmak çok önemlidir.Kurmuş olduğumuz tederik ağı modeli pazar planlama, promosyon planlama, kaba kapasiteplanlama, talep planlama, imalat kaynakları planlaması gibi alanlardan genel kavramlarıiçermektedir. Bu fonksiyonlar ve kavramlar ile birlikte, üst düzey yöneticilerin kendisenaryolarını, üst seviyede tanımlayabilecekleri araçlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA DECISION SUPPORT SYSTEM FOR CONSUMER DRIVENSUPPLY NETWORKSIn this thesis, a decision support system is constructed to manage tactical andstrategic level decision in a consumer driven supply networks. Decision making processincludes many decision makers, multiple objectives, and high complexity most of thetime. Therefore, senior and top management seek for a tool to handle these problems.This decision support system should have extended functionality that enablecustomization, optimization, what- if analysis. Since the investigated problem is multi-objective by nature, Pareto analysis and developing efficient frontiers for differentdecision measures becomes vital. The motivation of this study is not to develop the bestoptimization model that solves supply network problems but to design a tool thatmanages these large scale optimization models for real life applications where thedecision-maker has a limited knowledge or time to handle the very much details of thedecision making process. In addition to these, synchronizing several functions that definedifferent portions of the entire supply network with their objectives, parameters andconstraints is crucial. Our supply network model includes several generic concepts frommarket planning, promotion planning, rough cut capacity planning, demand planning andmaterial resource planning, Together with these synchronized sub- functions, decisionnodes that enable top managers to create their own scenarios at the higher level and tomanage the model are constructed.