State based modeling of scheduling agents in intelligent manufacturing
Akıllı imalattaki çizelgeleme aracının durum tabanlı modellemesi
  1. Tez No: 200114
  2. Yazar: KAMER SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
vüOZET˙ ˙ .˙AKILLI IMALATTAKI CIZELGELEME ARACININ˙DURUM TABANLI MODELLEMESIDinamik ve stokastik uretim ortamlarında, bir cizelgeleme sistemi, olusturduğuü g. .cizelgeyi makina bozulmaları, vade tarihi değisimleri, yeni acil siparisler, feshedilmisg.. . .siparisler ve bunun gibi değisikliklere güre uyarlama yeteneğine sahip olmalıdır. Merkezig. o g.ve tek para cizelgeleme sistemlerinde, dinamik uyarlamalar, yeni cizelgeler tü retmedekiu. .hesaplama zorlukları veya tüm sirket satında etkin atülye veri izleme / veri toplama sis-u. otemlerinin yokluğu sebebiyle genelde engellenirler. Uygun cizelgeleme kararları tü retmekg u.icin varolan yaklasımlardan biri, ozellikle genis caplı problemler icin, problemi bülmekü o. . .. .ve alt problemlerin sorumluluğunu birkac araca dağıtmaktır. Aracılar gevsek bağlıg g g. .üzerk cizelgeleme birimleri seklinde dü zenlendiklerinde, veriyi yerel kullanılırlık kısıtlarınao u. .güre yünetmek ve kontrol etmek daha kolaydır, ve nihayet, sistem değisikliklerineo o g.yanıt vermek daha hızlıdır. Ancak, cizelgeleme probleminin dağıtılması ilave sorun-g.lar arz eder: Bunlar, Parcalama yünteminin secimi (ki bu aracıların bağımsızlığınıno g g. .sınırlarını belirler); Her aracıdaki yerel gercekliğin temsilinin doğruluğu ve zamanla-g g g.ması; Her aracıdaki cizelgeleme algoritması ve tekrar cizelgeleme sıklığı; ve belkide eng. .ünemlisi Aracılar arasındaki bağlasım kısıtları icin cüzü m mekanizmaları sorunlarıdır.o g. . .o uBu calısmada, cizelgeleme aracılarının calısmalarını tasvir edebilmek icin durum tabanlı.. . ..bir modelleme yaklasımı üneriyoruz, büylece problemin dağıtımında yapılan secimlerino o g. .etkisi, cizelgeleme yünteminin genel basarımına dayalı olarak, resmen tanımlanabileceko. .üve incelenebilecektir. Onerilen model, olası tutarsızlıkların ve kusurların zamanlamasınıve kosullarını gerektiği gibi teshis etmek icin ve değisik dağıtım mekanizmalarının etk-g g. g. . .ililiğini cizelgeleme performansına dayalı olarak incelemek icin bir catı olacaktır.g. . .
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTSTATE BASED MODELING OF SCHEDULING AGENTSIN INTELLIGENT MANUFACTURINGIn dynamic and stochastic manufacturing environments, a scheduling systemshould be able to modify its schedule to adapt to changing situations such as machinebreakdowns, due-date changes, new rush orders, canceled orders and so on. In central-ized monolithic scheduling systems, dynamic updating may be prohibitive mostly dueto computational constraints in generating new schedules, or due to non-existence ofeffective shop floor data monitoring/data collection systems across the organization.One of the approaches to generate timely scheduling decisions, especially for large scaleproblems, is to decompose the problem and distribute responsibility of sub-problemsto various agents. When agents are organized as loosely coupled autonomous schedul-ing units, it is easier to manage and control the data with respective local availabilityconstraints, and eventually, faster to respond to system changes. However, distributingthe scheduling problem brings in additional issues such as: choice of the decomposi-tion methodology (defines the boundaries of independence for the agents); accuracyand timing of representation of local reality in each agent; scheduling algorithms andfrequency of re-scheduling in each agent; and maybe most importantly, handling mech-anism for coupling constraints between agents. In this study, we propose a state basedmodeling approach to represent the workings of a scheduling agent so that effect ofchoices made in distributing the problem in terms of the overall performance of thescheduling methodology can formally be defined and analyzed. The proposed modelwill be a framework to properly identify conditions and timing of possible inconsisten-cies and inaccuracy, and analyze the effectiveness of various distribution mechanismsin terms of scheduling performance.