Low level laser therapy on human adipose tissue derived mesenchymal stem cells
İnsan yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerde düşük düzey laser terapisi
- Tez No: 200148
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT GÜLSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son dönemlerde hücre kültürleri ile yapılan in vitro çalısmalar, düsük düzey laserlerin farklı dokularda çesitli biyo-uyarım etkilerinin olduğunu göstermistir. Doku ve hücrelerin biyo-uyarımı, kök hücrelerden rejenerasyon gibi Doku Mühendisliği Uygulamaları'nda önemli bir konudur. Göbek kordonu ve kemik iliğinden elde edilen mezenkimal kök hücrelerin (MKH) birçok ölümcül ve kronik hastalık için tedavi potansiyelleri tüm dünyada denenmektedir; fakat bu hücrelerin klinik uygulamalarında problemler çıkmaktadır. Yakın zamanda yürütülen çalısma sonuçları yağ dokusunun yetiskin MKH'ler için yeni ve bol bir kaynak olabileceğini göstermektedir. Bu çalısmada, 650 nm ve 635 nm diyot laserlerin, insan yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin çoğalması üzerine etkisi arastırılmıstır. Her iki dalgaboyu için iki farklı doz (1,6 J/cm2 and 3,2 J/cm2) kullanılmıstır. Ekimden 24 s sonra radyasyon baslatılmıstır. Hücreler ard arda üç gün boyunca laser ısımasına maruz bırakılmıstır. Hücreler ekimden sonraki 5., 9., 14. ve 21. günlerde sayılmıstır. 650 nm laserin hücre çoğalmasındaki artısa etkisinin 14. günde kontrolden daha fazla olduğu gözlenmistir. 635 nm laser uygulaması, 5. günde kontrole göre büyümede daha yüksek bir artıs göstermistir
Özet (Çeviri)
Recent in vitro studies on cell cultures provided that low level lasers have various biostimulatory effects on several tissues. Biostimulation of tissues and cells is an important issue in Tissue Engineering Applications like regeneration from stem cells. Therapeutic potential of mesenchymal stem cells (MSCs) from bone marrow or umbilical cord are now being tested for many lethal and chronic disorders worldwide; however the clinical use of these MSCs has presented problems. Current results indicate that adipose tissue can be a novel and abundant source for adult MSCs. In this study, the effects of 650 nm and 635 nm diode laser on proliferatıon of human adipose tissue derived mesenchymal stem cells were examined. Two different dosages (1,6 J/cm2 and 3,2 J/cm2) were applied for both two wavelengths. 24 h after seeding, irradiation was started. Cells were exposed to laser irradiation for three consecutive days. Cells were counted at 5th, 9th, 14th and 21st days after seeding. It was observed that the extent of enhancement of the cell proliferation by 650 nm diode laser was significantly higher relative to control group at 14th day. 635 nm diode laser application results showed significantly higher growing enhancement relative to control group on 5th day.