Examination of tissue temperature profile during photothermal interaction of laser irradiation
Laser doku etkileşimi esnasında dokudaki sıcaklık profilinin incelenmesi
- Tez No: 200147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Laser uygulamalarında olusan sıcaklık artısının bilinmesi, dokudaki etkiyi tayin etmek için kritik bir öneme sahiptir. Elde edilen farklı sıcaklık degerlerine ve sürelerine baglı olarak koagülasyon, buharlasma, karbonizasyon ve erime gibi degisik etkiler görülür. Laser doku etkilesiminin ısısal boyutu ile ilgili birçok çalısma mevcuttur. Bütün bu çalısmalarda esas olan sey, dogru sıcaklık degerlerinin ölçülmesidir. Laser ısıgının sogrulması sonucu dokuda olusan sıcaklık degerlerinin ölçülmesinde birçok metot mevcuttur. Bu metotlar içerisinde sıcaklık algılayıcı problar biyomedikal uygulamalarda derinlemesine (doku içi) ölçümlerde en sık kullanılan tekniktir. Bu çalısmada, degisik dokuların (kuzu beyni, böbregi ve kalbi) 980-nm diyot laser uygulamasına maruz kalması durumunda, dokulardaki derinlemesine degisik mesafelerdeki sıcaklık artısları gözlemlenmistir. Laser çıkıs güç seviyelerinin ve laser hedef noktasına olan uzaklıgın sıcaklık artısına etkisi karsılastırılmıstır. Sıcaklık ölçmek amacıyla ısılçiftler kullanılmıstır. Isılçift problarının laser ısıgını dogrudan sogurması sonucu ölçümlerde olusabilecek yanılgı payı göz önünde bulundurulmustur. Deneylerin sonucunda; laser çıkıs gücüyle sıcaklık artısının dogru orantılı bir sekilde degistigi ve laser hedef noktasından uzaklasıldıkça dokuda ölçülen sıcaklık artısının üssel olarak azaldıgı gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
During laser surgery, temperature measurement is critical in order to know the photothermal effect of laser irradiation on tissue. Depending on the duration and peak value of the temperature achieved, different tissue responses take place such as coagulation, vaporization, melting and carbonization. There are extensive studies about photothermal effects of laser tissue interaction. In all these studies, measuring temperature accurately is the essential part. Different methods are available for measuring tissue temperature resulting from absorption of laser energy. For deep measurement, temperature sensing probes are the most commonly used devices in biomedical applications. In this study, the temperature values at different radial and axial distances were measured during laser (980?nm diode laser) irradiation from different types of tissues (lamb kidney, heart and brain). Moreover, the effects of different power levels (2W, 3W, 4W) and different distances from target point on tissue temperature changes were compared. Thermocouple was used as temperature measuring device during laser irradiation. The deviations in the measurement of direct absorption of laser energy by thermocouple needles were taken into account. As a result of the experiments, it was observed that temperature increases are linearly positively correlated with the laser power levels and, the temperature decreases exponentially as the distance from the target point of laser light increases.