Agrega türünün hafif blokların özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of aggregate type affects on light blocks properties
- Tez No: 200308
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde bol miktarda rezerv kapasitesine sahip olan pomza, diyatomit ve tüf kayaçlarından elde edilen agregalarla üretilen blok elemanların, inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Farklı türlerdeki doğal hafif agregalar, ayrı ayrı kullanılarak üç farklı agrega yapısına sahip blok eleman üretilmiştir. Karışımlardaki agregalara önceden su emdirildiği için su/çimento oranı 0,15 olarak sabit tutularak, agrega granülometrisini değiştirmek suretiyle, her agrega türü için 5 farklı granülometri belirlenerek, toplamda 15 farklı seride blok üretimi kollu briket makinesinde gerçekleştirilmiştir. Üretilen blok numuneler üzerinde basınç dayanımı, ultrases hızı, birim hacim ağırlık, görünür porozite, su emme değerleri belirlenerek, numunelerin donma-çözünme ve yüksek sıcaklık etkisindeki değişimleri incelenmiştir. Numunelere ait ısı iletkenlik ve kılcal su emme katsayıları hesaplanmıştır. Pomza, diyatomit ve tüf agregalarının ayrı ayrı kullanılmasıyla üretilen blokların birim hacim ağırlıkları 1100?1400 kg/m3 arasında, 7?56 günlük basınç dayanımlarının ise 1,5?14 N/mm2 arasında değişmektedir. Numunelerin ısı iletkenlik katsayılarının 0,259?0,582 W/mK arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, block construction members produced from pumice, diatomite and tufe originated aggregates were aimed as building materials in construction sector. Block construction members were produced using three different types of light aggregates. Fifteen different series of blocks specimens were produced using mechanical briquette machine. All of the mixes Water/Cement ratios are 0,15 as fixed and five different aggregate grades were determined. The block specimens? values of compression strength, ultrasonic sound velocity, unit volume weight, bulk porosity and water absorption were determined and changes on the specimens were determined under the freezing-thawing, high temperature affects. Furthermore, the specimens? thermal conductivity and capillary water absorption coefficients were calculated. The blocks, produced pumice, diyatomite and tufe aggregates as separately, unit volume weights are changed between 1100?1400 kg/m3 and 7-56 daily compression strengths value are changed between 1,5?14 N/mm2 . Besides the specimens thermal conductivity coefficients are changed 0,259?0,582 W/mK.