Seramik zırh plakası üretimi
Production of ceramic armor plates
- Tez No: 200307
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK EMRULLAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Balistik koruyucu özellikli seramik plakalar savunma sanayiinde kullanılan diger seramik dısı balistik koruyucu malzemelere göre daha üstün özelliklere sahip oldugundan son yıllarda önem kazanmıstır. Bu malzemeler içerisinde bor karbür (B4C) oldukça hafif ve çok sert bir malzeme olması nedeniyle dikkat çekicidir. Uygulamada hiçbir malzeme tam anlamıyla tüm kursun türlerini durduramayacagından, temel amaç, yüksek balistik koruyucu özelliklere sahip, insan kullanımına uygun malzemeler kullanmak olmalıdır. Bor karbürden seramik zırh plakası üretebilmek amacıyla bu çalısmada üretim sekli olarak enjeksiyonla kalıplama ve slip döküm yöntemleri seçilmistir. Enjeksiyonla kalıplama yönteminde bor karbür tozu wax ile belli oranda karıstırılmıs, kalıplara enjekte edilmis ve wax giderme islemi yapılmıstır. Slip döküm yönteminde ise bor karbürden çamur elde edilerek alçı kalıplara dökülmüs ve ham parçalar elde edilmistir. Her iki yöntemle elde edilen parçalar daha sonra sıcak preste sinterleme islemine tabi tutulmus ve atıs poligonunda mermi atısıyla balistik koruyucu özellikleri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Ceramic armor plates having ballistic protective properties have gained importance in recent years comparing with other non-ceramic ballistic protective materials used in defence industry. Among these materials, boron carbide (B4C) calls more attention, since it is a light and rather hard material. In practice, since none of the materials can stop all bullet types, basic aim should be using suitable materials having superior properties and convenient to human usage. In this study, in order to produce ceramic armor plates from boron carbide, injection molding and slip casting methods were chosen. In injection molding method, boron carbide was mixed with certain amount of wax, injected into molds and dewaxing process was applied. In slip casting method, a mud mixture from boron carbide was obtained which was cast into plaster molds resulting with green plates. These Green plates obtained by either methods were sintered with hot press and their ballistic properties were investigated by bullet shot at charpy harms.