Düşük ergime sıcaklıklı tam dental porselen üretimi
Production of low-fusing full dental porcelain
  1. Tez No: 200314
  2. Yazar: AYLİN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Porselen; mukavemet, asınma direnci, ve mükemmel estetik sagladıgı için dental restorasyonlarda fazlaca tercih edilmektedir. Yerini aldıgı dise tamamen benzetilebilmesi için renklendirilebildiginden en estetik dis restorasyonlarının üretimini saglar. Düsük ergime sıcaklıklı dental porselen üretimi ile ilgili olan bu çalısma, tam porselen üretimini kapsamaktadır. Bu çalısmanın amacı, dis hekimliginde yaygın olarak kullanılan, düsük sıcaklıklarda olgunlasabilen, yüksek mukavemetli ve düsük maliyetli porselen reçeteleri olusturmaktır. Bu arastırmalar esnasında, dental porselenlere uygun özellikleri kazandıran lösit kristallerinin de eldesi hedef olarak belirlenmistir. Bunun için, uygun hammaddelerin, belirlenmis bir prosedür uyarınca çesitli islemlerden geçirilmesiyle, dört farklı kompozisyonda porselen reçeteleri hazırlanmıstır. Hazırlanan dental porselenlere, mekanik ve ısıl testler uygulanmıstır ve X ısınları difraktometresi ile olusan fazlar tespit edilmistir. Bunların yanında, kimyasal kararlılıgı, egilme mukavemeti, su emmesi ve porozite miktarı da test edilmistir.
Özet (Çeviri)
Porcelain is one of the most important material used in dentistry since it has high strenght, high wear resist and perfect esthetic appearance. It lends itself to the manufacture of the most esthetic dental restorations since it can be colored to closely resemble the teeth it replaces. This study is about production of low-fusing dental porcelain, contains manufacturing full porcelain. The object of this study is to produce dental porcelain, used commonly in dentistry, which has high strength and low cost. In addition, we gained to obtain the leucite crystals that provides relevant qualifications of dental porcelains. For this purpose, four different compositions of dental porcelain powder have been produced by applying determined processes . Mechanical and thermal tests were applied on the produced dental porcelains and their phase analysis was conducted by X ? ray difractometer. Furthermore, chemical durability, tensile strenght, water absorbtion and porosity of the produced porcelains were tested.