Türk merinosu ve lincoln x Türk merinosu (F1) melezi kuzuların büyüme, besi ve karkas özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of Turkish merino and lincoln x Turkish merino (F1) lambs in growth, fattening and carcass characteristics
- Tez No: 20032
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKÇAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
-81- 7. ÖZET Bu araştırma, Türk Merinosu ve Lincoln x Türk Merinosu Fİ melezi kuzuların büyüme, yaşama gücü, besi ve karkas özelliklerinin araştırılması amacıyle yapılmıştır. Araştırma için gerekli veriler, süt emme döneminde 270 baş saf Türk Merinosu ile 60 baş Lincoln x Türk Merinosu Fİ melezi kuzudan; sütten kesimden sonraki besi döneminde ise her iki genotipten 18' er baş erkek kuzudan elde edilmiştir. Kuzulara, süt emme döneminde kaliteli kuru yonca ve konsantre yem, Enstitü' nün rutin uygulamasına göre; besi döneminde kuru yonca günlük 250 g/baş, konsantre yem ise ad lib. olarak verilmiştir. 20 kg canlı ağırlıktan itibaren, ferdi Radoklarda besiye alınan erkek kuzular, 35, 40 ve 45 kg canlı ağırlıklara ulaşana kadar beslenmişler ve karkas özelliklerini araştırmak amacıyle kesilmişlerdir. Süt emme döneminde kuzuların büyümelerine etki eden faktörler En Küçük Kareler Metodu ile incelenmiş; besi ve karkas özelliklemin karşılaştırılmasında ise t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
-83- 8. SUMMARY THE COMPARISON OF TURKISH MERINO AND LINCOLN X TURKISH MERINO (Fl) LAMBS IN GROWTH, FATTENING AND CARCASS CHARACTERISTICS. This study has been conducted to investigate the growth, survival ability, fattening and carcass characteristics of Turkish Merino and Lincoln x Turkish Merino (Fl) lambs. The data was obtained from 270 Turkish Merino and 60 Lincoln x Turkish Merino (Fl) lambs in suckling period and 18 ram lambs per bred in fattening period after weaning. Lambs were fed, in accordence with the routine applications of the Institute, with alfalfa hay and concentrate in suckling period, and fed 250 g alfalfa hay per day per lamb and concentrate ad lib. in fattening period. Ram lambs were fattened in individual pens from 20 kg live weight to reach 35, 40 and 45 kg live weight, then slaughtered to investigate carcass characteristics. Factors effecting on growth of lambs in suckling period were examined by using the Method of Least Squares; and t test was used for comparison of fattening and carcass characteristics.