Optimization of dynamic networks
Dinamik ağların eniyilenmesi
  1. Tez No: 200356
  2. Yazar: UĞUR KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mühendislik, temel bilimler ve yönetim bilimlerindeki birçok sistem, ağlar kullanılarak temsil edilebilir. Ağ yapısına günlük yasamdaki uygulamalarda da rastlanabilir. Ağlar genelde sistemlerin statik temsili olarak kabul edilse de, birçok ağ dinamik davranıslar gösterir. Bu tezdeki temel amaç, bu dinamik davranıs gösteren ağların modellenmesi ve bu sistemlerin çözümü için matematiksel algoritmaların gelistirilmesidir. Bu tezde iki farklı dinamik network islenmistir: Tedarik zinciri ağları ve metabolik ağlar. Tedarik zinciri ağları kısmında, talebin fiyat hassasiyeti, çok katmanlı tedarik zinciri ağı modeliyle birlikte ele alındı. Bu birlikteliğin sonucunda olusan doğrusal olmayan sistem iki farklı yaklasım kullanılarak çözüldü. Birinci yaklasımda, modelleme sonucunda olusan içbükey karesel sistem doğrusal olmayan biçimde çözüldü. ?kinci yaklasım da ise parçalı doğrusal yakınlastırma kullanılarak sistem çözüldü. Ayrıca Saccharomyces Cerevesiae adlı maya hücresinin metabolik ağ modeli kullanılarak, sarap fermantasyonunun dinamiği modellendi. Hücre içi ve dısı arasındaki geri besleme iliskisi birlestirilerek, diferansiyel ve cebirsel denklem sistemi elde edildi. Olusan birlesik model, hibrit sistem yaklasımı kullanılarak fermantasyon dinamiğindeki parametrelerin bulunmasında kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Many systems in engineering, sciences and management can be represented as networks. The network structures can be encountered in many real world applications. Although networks are generally considered as a stationary snapshot of a system, most of the networks exhibit dynamic behavior. In this thesis, the main objective is the development of mathematical models for dynamic networks and the development of solution algorithms to optimize the corresponding dynamic networks. Two different dynamic networks are considered in this thesis: Supply chain networks and metabolic networks. In the supply chain networks part, the concept of price elasticity of demand is superimposed into the dynamic supply chain network. The resulting nonlinear programming problem is solved using two approaches. In the first approach, the problem is formulized as a convex quadratic optimization problem and solved as an NLP problem. In the second approach, piecewise linear approximation is used to solve the system. In addition, dynamics of the wine fermentation is modeled using the metabolic network of the Saccharomyces Cerevesiae. The feedback relation between cell interior and exterior is integrated that gives rise to an optimization problem with Differential and Algebraic constraints. The integrated model is solved by hybrid system approach to estimate the parameters in the fermentation dynamics of wine.