Assessment of dynamic clustering in wireless sensor networks for the optimization of energy consumptiomn
Kablosuz algılayıcı ağlarda enerji tüketiminin en iyilenmesi icin dinamik kümelemenin incelenmesi
- Tez No: 297846
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz algılayıı ağlar sezme, haberleşme veya işleme gibi degisik ozellikleresahip algılayıcıları içeren ağlardır. Son yıllarda bu tip ağlar üzerine pek çok uygulamagörülmektedir. Bu uygulamaların pek coğu enerji tüketimi gerektirdiği için herbirdüğümün enerji seviyesi önemli hale gelmektedir. Literatürde verimli enerji tüketimisağlayan değişik metotlar vardır. Enerji optimizasyonu için kullanılan en önemli metotlardanbiri kablosuz algılayıcı ağlar kümelere ayırmaktır. Bu ağlarda pek çok dugumolduğu için kümelemeyle adaptif enerji tüketimi sağlanmaktadır. LEACH rastgelekümelemeye dayanan en popüler algoritmalardan biridir. LEACH algoritmasında kümebaşkanı ve küme elemanı olmak üzere iki ayrı düğüm vardır ve haberleşme bu kümebaşkanları üzerinden sağlanmaktadır. Bu sayede de LEACH algoritması dinamik kümelemekullanarak ve bütün düğümlere eşit şans vererek esas amacına ulaşmaktadır.Bu tezde temel kümeleme algoritmaları incelenmiş ve LEACH algoritmasınınolumsuz tarafarı belirlenmiştir. LEACH algoritmasının yol açtığı olumsuz durumlarınönüne geçmek amacıyla yeni kümeleme algoritmaları sunulmuştur. Bu tezde rastgeleseçim yöntemlerinin kümeleme açısından faydalı oldugu fakat istenilen sonuçlaraulaşmak için yeterli olmadığı ve rastgele seçim yöntemlerinin değişik sınırlamalalageliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks are the networks that contain many sensors which havedifferent type of abilities such as sensing, communicating or processing. In recent yearsthere are many applications based on these kind of networks. Since most of the applicationsin wireless sensor networks require energy consumption, the energy level ofany single node becomes important. There are dİfferent methods in literature whichprovides efficient energy consumption for wireless sensor networks. Wireless networkclustering is one of the major methods which has been used in many applications forenergy optimization. As there are many nodes in the networks it is aimed to providean adaptive energy consumption with clustering methods. LEACH is one of themost popular algorithm for clustering which is based on random clustering method.In this algorithm there are two different type of nodes as cluster heads and clustermembers. Communication is provided via these cluster heads. Therefore LEACH algorithmreaches its main purpose by providing dynamic clustering and adaptive energyconsumption.The main clustering algorithms are analyzed and drawbacks of the LEACH algorithmare determined in this thesis. New clustering algorithms are provided in orderto prevent undesired cases of LEACH clustering algorithm. It is shown in this thesisthat random methods are benecial in clustering but not adequate enough to reachthe desired results. Improving the random algorithms with different constraints andmethods reaches better results in case of energy consumption.