A knowledge-based approach to predict protein torsion angles
Protein dönme açılarını tahmin etmek için bilgi tabanlı yöntem
- Tez No: 200360
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir proteinin üç boyutlu yapıs dönme açıları (dihedral) cinsinden tanımlanabilir. Bu dönme açıları proteinin serbestlik derecesini oluturur. Bu çalışmada dönme açılarını değişik dönme izomerleri olarak guruplayan ve bu izomerlerin olasılıklarını değerlendiren bir yöntem geliştirildi. Özellikle Ramachandran haritasındaki çeşitli dönme açı değerlerinin olasılıkları kullanıldı ve yöntemin doğruluğu bilgi tabanlı bir yaklaşımla sorgulandı. Bir peptid zinciri üzerindeki amino asitlerin dönme açı değerlerinin birbirlerine bağımlılığı incelendi. Flory izole çiftler hipotezi, yakın komşu ilintisi, çevresel etkiler ve uzun mesafe etkileşimleri tartışıldı. Bilgi tabanlı yöntemde iki değişik protein veritabanı kullanıldı: i) proteinlerin düzensiz yapı gösterdiği bölgelerden alınmış veritabanı ii) tüm yapıdan elde edilen veritabanı. Sonuçlarda amino asitlerin protein doğal halinin seçimini destekleyen bazı dönme izomerleri durumlarına daha yatkın olduğunu gösterdi. Dönme açiları değerlerinin, amino asitin içinde bulunduğu ortama bağlı olduğu ve dönme açılarının amino asit dizini tarafından belirlendiği gösterildi. Ortam bağımlılığı aynı zamanda kamelyon dizinleriyle de ilişkilendirilip hesaplamalara katıldı.
Özet (Çeviri)
The three dimensional structure of a protein can be identified in terms of its torsion angles. These torsion angles can be considered as the degrees of freedom of a protein. In this study, a method grouping these torsion angles in different rotational isomeric states and estimating their probabilities is developed. Specifically, the probabilities of the various torsion angle states in Ramachandran maps is proposed and the accuracy of the method is examined using a knowledge based approach. Statistical independence and dependence of the states of different residues along the peptide chain are analyzed. The Flory isolated pair hypothesis, near neighbor correlations, context effects and long-range correlations are discussed. In the knowledge based approach, two different protein libraries i) coil library ii) full libarary are constructed and information from both these libraries is used. Results showed that amino acids have propensities for some rotational isomeric states that favor the choice of the native state torsion angles and they are context dependent, preferring different torsion states determined by the amino acid sequence of the protein. Context dependency is also related to chameleon sequences and the effect of chameleon sequences is also integrated into the method.