Stabilization of linear and nonlinear schrödinger equations
Doğrusal ve doğrusal olmayan schrödinger denklemlerinin kararlılaştırılması
- Tez No: 200361
- Danışmanlar: PROF.DR. VARGA KALANTAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tezin esas amacı doğrusal ve doğrusal olmayan Schrödinger denklemlerinin çözümlerinin kararlılaştırılmasının incelenmesidir. Bu çalışma hem sınır hem de iç kararlılaştırma problemlerini içermektedir. Ayrıca bu çalışmada homojen olmayan sınır koşulu altındaki Schrödinger denkleminin kararlılaştırılması ile ilgili yeni bir sonuç elde edilmektedir. Bu sonuçta homojen olmayan sınır koşulu altındaki Schrödinger denklemi için başlangıç sınır değer probleminin çözümünün zamana göre davranışı incelenmektedir. İspat edilmiştir ki, eğer zaman sonsuza yaklaştıkça sınır değer fonksiyonu uygun manada sıfıra yaklaşıyorsa, incelenen problemin çözümünün enerjisi de zaman sonsuza yaklaştıkça sıfıra gitmek zorundadır. Buna ek olarak sınır değer fonksiyonunun sıfıra yaklaşım hızının çözümün enerjisinin sıfıra yaklaşım hızını kontrol ettiği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main aim is to study stabilization problems in the contex of linear and nonlinear Schrödinger equations. These include both boundary and internal stabilization problems. We also get a new result on a stabilization problem for Schrödinger equation with inhomogeneous boundary condition. In this result, we prove the decay of energy of solutions of the weakly damped Schrödinger equation with inhomogeneous Dirichlet boundary condition. We prove that if we impose a decaying condition on the boundary condition in a reasonable sense then we get stabilization of the energy. In addition, we observe that decay rate of the boundary function controls the decay rate of the energy of solutions.