Monitoring of part dimensions and fiber content in vacuum assisted resin transfer molding (VARTM) process
Vakum destekli reçine transfer kalıplama yönteminde parça boyutunun ve fiber yoğunluğunun gözlemlenmesi
  1. Tez No: 200376
  2. Yazar: MURAT SENAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Vakum Destekli Reçine Transfer Kalıplama (VARTM) yöntemi, tek taraflı kalıp içinde, büyük boyutlarda kompozit malzeme üretimi için kullanılır. Kalıbın üst parçası, vakum olustuğunda elyafı alt kalıba doğru sıkıstırması için, naylondan yapılmıs bir vakumlama torbasından olusur. Kuru elyafın ilk kalınlığı, ilk basta uygulanan vakumlama basıncına bağlıdır. Fakat, malzeme özelliklerini belirleme deneylerinde de görüldüğü üzere, vakum basıncı sabit tutularak 30 dakikadan daha fazla sürece, parça kalınlığı zamanla değismistir. Enjeksiyon basladıktan sonra, reçine elyaf içinden aktıkça, kalıp içerisindeki reçine basıncı artar (bununla birlikte sıkıstırma basıncı azalır). Esnek üst kalıp parçasından (naylon vakumlama torbası) dolayı, sıkıstırma basıncındaki azalma parçanın kalınlık dağılımında artısa sebep olur. Bu çalısmada, VARTM yönteminin otomasyonunu yapmak ve reçine basmaya baslamadan önce parçanın son kalınlığını tahmin etmek için, genel yönergeler ve veritabanı olusturulması amaçlandı. Parça kalınlığı ve reçine basıncı canlı olarak, bir veri toplama sistemi vasıtasıyla gözlemlendi. Parça kalınlığını ölçmek için dijital komparatör saatleri; reçine basıncını ölçmek için kompatatör saatlerinin altına basınç algılayıcıları konuldu. Deney sonuçları, Correia' nın [13] gelistirdiği kalınlık ve akıs modeli ile karsılastırıldı. Sistemi daha iyi modellemek için iki çesit veritabanı olusturuldu: (i) kuru ve kuru/ıslak halde elyaf sıkısması ve (ii) değisik sıkıstırma basınçlarında elyaf geçirgenliği. Sonuç olarak, keçe cam elyafı ve dokuma cam elyafı değisik özellikler gösterdiler: (i) keçe cam elyafı ıslatıldığında daha da sıkıstı, fakat (ii) bu sıkısma durumu dokuma cam elyafında görülmedi
Özet (Çeviri)
Vacuum Assisted Resin Transfer Molding (also known as Vacuum Bag Infusion) process is used to manufacture large composite parts within a single-sided mold. The upper side of the mold is made of a nylon vacuum bag which compacts the fabric preform underneath it to the lower mold part due to the vacuum applied. The initial thickness of the dry fabric preform is dependent on the static vacuum pressure; however at a level of vacuum pressure, the thickness varies with time as fiber nesting occurs for longer than 30 minutes as observed in our characterization experiments. As resin flows through the fabric preform, the resin pressure inside the mold increases (and hence compaction pressure decreases). Because of the non-rigid upper mold (nylon vacuum bag), the decrease in the compaction pressure will increase the thickness distribution of the part. In this study, it is aimed to construct general guidelines and a database so that the user can automate the VARTM process and predict the part thickness before the infusion starts. The thickness of the composite part and resin pressure in the system are monitored by using an on-line data acquisition system. The thickness of the preform is measured by using digital dial gages. To observe the effect of resin pressure on the thickness variation, multiple pressure sensors are placed at the same longitudinal location of the dial gages. The experimental results are compared with results of thickness and flow model which is developed by Correia et al. [13]. To model the process accurately, two databases are constructed based on the process parameters: (i) compaction of fabric in dry and dry/wet form, and (ii) permeability of the preform at different compaction pressures. The results indicate that random fabric and woven fabrics? compaction characteristics are very much different: (i) random fibers are further compacted upon being wetted when resin reaches there; (ii) this further nesting was not observed in woven fabrics significantly.