Mefenoksalon'un Türkiye'deki farmasötik preparatlarda spektrofotometrik yöntemler ve miktar tayini
- Tez No: 20040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEYYAZ ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
86 ÖZET çalışmalarımızda asetik anhidrit yöntemi ile mefenoksalonun gerek tek başına gerekse parasetamol ile karışımı halindeyken seçimli olarak miktar tayininin yapılabileceği bulunmuştur. Bu yöntemde absorbans değerleri 470,0 nm de okunmuştur. Mefenoksalonun metanollü çözeltisinden PH=4 de potasyum permanganat ile kahverengi çöktürü leb ileceği, çökeleğin okzalik asitteki çözeltisinin 457,0 nm de okunan absorbans değerinden hareketle miktarının tayin edilebileceği bulunmuştur. Bu reaksiyonun parasetamol varlığında mefenoksalon için seçici olmadığı gözlenmiştir. Yöntem uzun ama duyarlıdır. Birinci türev UV spektrofotometri ile mefenoksalon+parasetamol karışımında ve bu karışımı içeren tabletlerde herhangi bir ayırma işlemi gerekmeksizin 217,6 nm deki türev absorbans değerleri dA < ) okunarak basit, hızlı ve duyarlı olarak d"X mefenoksalonun miktar tayininin yapılabileceği gösterilmiştir.89 By measuring the absorbances at two wavelengths (221/7 and 247,7 nm) in the Uv absorption spectrum of the solution of the mixture in methanol : o,lN HCl (3:1) and by solving the simultaneous equations, mephenoxalone was determined in the mephenoxalone+paracetamol combination.
Özet (Çeviri)
89 By measuring the absorbances at two wavelengths (221/7 and 247,7 nm) in the Uv absorption spectrum of the solution of the mixture in methanol : o,lN HCl (3:1) and by solving the simultaneous equations, mephenoxalone was determined in the mephenoxalone+paracetamol combination.86 ÖZET çalışmalarımızda asetik anhidrit yöntemi ile mefenoksalonun gerek tek başına gerekse parasetamol ile karışımı halindeyken seçimli olarak miktar tayininin yapılabileceği bulunmuştur. Bu yöntemde absorbans değerleri 470,0 nm de okunmuştur. Mefenoksalonun metanollü çözeltisinden PH=4 de potasyum permanganat ile kahverengi çöktürü leb ileceği, çökeleğin okzalik asitteki çözeltisinin 457,0 nm de okunan absorbans değerinden hareketle miktarının tayin edilebileceği bulunmuştur. Bu reaksiyonun parasetamol varlığında mefenoksalon için seçici olmadığı gözlenmiştir. Yöntem uzun ama duyarlıdır. Birinci türev UV spektrofotometri ile mefenoksalon+parasetamol karışımında ve bu karışımı içeren tabletlerde herhangi bir ayırma işlemi gerekmeksizin 217,6 nm deki türev absorbans değerleri dA < ) okunarak basit, hızlı ve duyarlı olarak d"X mefenoksalonun miktar tayininin yapılabileceği gösterilmiştir.